Suriye'de kaçırılan o gazeteci serbest bırakıldı!

Suriye'de kaçırılan o gazeteci serbest bırakıldı!
Suriye'de kaçırılan Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün Türkiye'ye getirildi.

40 gün önce görev için gittiği Suriye'de kaçırılan Aygün serbest bırakıldı.

İLK AÇIKLAMA

Suriye’de kaçırılan ve 40 gündür rehin tutulan Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün, Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’na geldi. Burada Hatay Vali Yardımcısı Mehmet  Eriş tarafından karşılanan Aygün’ün Türk Gazetecilerle karşılaştığı sıradaki ilk cümleleri, "80 milyonluk bir ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum. Kaçırılmamda El-Kaide bağlantısı olduğunu düşünüyorum" dedi.Kendisini rüyada gibi hissettiğini ve kurtulduğuna inanamadığını dile getiren Aygün, "Terlikle mi geldiniz?" sorusu üzerine "Arkadaşlar ayakkabılarımı çok beğendi, o yüzden ayakkabılarımı aldılar, terlikle gönderdiler" dedi.KURTARILMASINA İLİŞKİN AYRINTILAR

Bu arada Aygün'ün serbest kalmasına ilişkin detaylar da ortaya çıkmaya başladı.

Edinilen bilgiye göre, Aygün, görevli olarak gittiği Suriye'de El Kaide unsurlarınca kaçırıldı. Aygün'ün tutulduğu bölgede, El Kaide'ye karşı Suriyeli muhalif grupların bir araya gelerek kurduğu 'İslam Cephesi' adındaki grup ile El Kaide'nin Suriye'deki uzantısı olan IŞİD arasında çatışma yaşandı. Çatışma sonucunda IŞİD unsurlarının bölgeyi terk etmesi üzerine, 'İslam Cephesi' üyeleri Aygün'ün kurtarılmasını sağladı. Daha sonra MİT'in yurt dışı özel timi bölgeye girerek, güvenliğini sağladıkları Aygün'ü Suriye'den çıkardı.

BÜNYAMİN AYGÜN İÇİN YÜRÜYÜŞ YAPILDI

Suriye'de kaçırılan ve 40 gündür esir tutulan Bünyamin Aygün için meslektaşları bir yürüyüş düzenledi.

Galatasaray Meydanı'nda toplanan kalabalığın arasında Bünyamin Aygün'ün ağabeyi Yakup Mehmani Aygün ve Gümüşhaneli hemşehrileri de bulunuyordu.

Ağabey Yakup Mehmani Aygün, "son aldığımız bilgi Bünyamin'in zindandan misafirhaneye alındığı gibi bir bilgi geldi” derken, gazeteci Fikret Bil ise “En son aldığımız bilgi Bünyamin'in sağlık durumunun iyi olduğu şeklinde. Görüşme daha çok resmi kanallardan gerçekleşiyor. Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı'nın tavsiyeleri bu şekilde. Umarız Bünyamin Aygün kısa bir süre içinde aramıza döner” dedi.

Tünel Meydanı'na yürümek isteyen gazetecileri polis durdurdu ve yürüyüşün yasak olduğunu söyledi.

Bsın bildirisini okuyan Ahmet Şık ise “Bünyamin Aygün derhal serbest bırakılsın. Görüşmeler yapılıyor. Süreci baltalamayın dendi. Yüreğimize taş basıp oturduk ama artık yeter” ifadelerini kullandı.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com