Suriye'de Kanlı Cuma!

Suriye'de Kanlı Cuma!
Cuma namazının ardından birçok kentte sokağa dökülen göstericiler yine ordunun müdahalesiyle karşılaştı.

Suriye'de 'öfke günü' kanlı bitti. Göstericilerin üzerine ateş açılması sonucu onlarca kişi hayatını kaybetti. Beşşar Esad'a yönelik uluslar arası baskılar artarken, Ankara alarm durumunda.

Suriye'de Cuma namazı sonrasında yapılan iktidar karşıtı gösterilerin faturası ağır oldu.

İnsan hakları örgütlerinin verdiği bilgiye göre son gösterilerde en az 62 kişi öldü. Tarafsız kaynaklar ise, Dera kentinde son 4 günde güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu ölenlerin sayısının 83'e yükseldiğini duyurdu.

Öldürülenlerin çoğunun baş ve göğüslerinden vurulduğu, bunun da keskin nişancıların saldırısı sonucu olduğu ifade ediliyor.

Bu arada Avrupa Birliği Suriye'ye silah ambargosu uygulama kararı aldı.
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi de Suriye'deki olayların Birleşmiş Milletler tarafından soruşturulmasını kararlaştırdı.

Konsey ayrıca Suriye'den acil olarak siyasi mahkumları serbest bırakmasını ve basın ve internete uygulanan sınırlamaların kaldırılmasını talep etti.

Suriye'de yaşanan gerilim, tırmanan tansiyon ve sınırda yaşanan hareketlilik Ankara gündeminde ilk sıraya oturdu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Konya'daki temaslarını yarıda keserek Ankara'ya geldi. Dışişleri Konutu'nda akşam saatlerinde yaklaşık 2 saat süren bir toplantı düzenlendi.

Gelişmelerin değerlendirildiği toplantıya Dışışleri Bakanı'nın yanı sıra bölgeden yeni dönen Mit Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner ile diğer yetkililer katıldı.

Toplantı sonrası resmi bir açıklama yapılmazken dışişleri yetkileri , Suriye'den Türkiye'ye olası göçe karşı alınacak önlemlerle ilgili hazırlıkların da yapıldığı yönünde ilgi verdi.

Öte yandan Suriye'de yaşanan siyasi iç karışıklığın şiddete dönüşmesinin ardından Suriyeliler Türkiye'ye sığınmaya başladı.

Yüzlerce kişi can güvenlikleri olmadığı gerekçesiyle Hatay'ın Yayladağı ilçesine geldi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com