Suriye'de Kaos Büyüyor

Suriye'de Kaos Büyüyor
Suriye'de kan durmuyor! Ülke kaosa doğru hızla sürükleniyor. İşte ayrıntılar...

Ülkenin dört bir yanında eylemler düzenlenirken Suriye güvenlik güçleri Dera'ya girmek isteyen binlerce kişiye ateş açtı. Kentin yakınlarındaki bir kontrol noktasına düzenlenen saldırıda ise 4 asker öldürüldü.

Geçtiğimiz Cuma günü yaşanan kanlı olaylar ve hafta başında Suriye tanklarının Dera'ya girmesinden sonra bugün de ülke genelinde büyük gösteriler yapılıyor.

Eylemlerin merkezi yine güneydeki Dera kenti. Reuters haber ajansına konuşan bir görgü tanığı askerlerin havaya ateş açtığını ve evlerinden çıkmaları durumunda halkı öldürmekle tehdit ettiklerini söyledi. Bir başka görgü tanığı da çevre köy ve kasabalardan binlerce kişinin Dera'ya doğru yola çıktı. Gelen haberlere göre Suriye güvenlik güçleri kente girmeye çalışanlara ateş açtı. Olayda onlarca kişinin yaralandığı, yaralıların çevredeki araçlarla hastanelere kaldırıldığı belirtiliyor.

AFP de insan hakları eylemcilerinin açıklamasına dayanarak, Dera kentinde güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 7 kişinin öldüğünü duyurdu.

4 ASKER ÖLDÜRÜLDÜ
Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, "silahlı terörist bir grubun" Dera kentinde 4 askeri öldürdüğünü, 2 askeri de kaçırdığını duyurdu. Ülkenin Kürt bölgelerinde de Deralılarla dayanışma gösterileri düzenleniyor. Gösterilere binlerce kişinin katıldığı bildirildi.

BAŞKENT DE AYAKTA
Başkent Şam'da da bugün gösteriler yapılıyor. Kentin Sekba banliyösünde binlerce kişi hükümet aleyhtarı sloganlar atarak yürüyüşe geçti.

BANYAS-HUMUS-LAZKİYE
Suriyeli bir insan hakları örgütü de binlerce Suriyelinin sahil kasabası Banyas'ın sokaklarını doldurduğunu duyurdu. Örgüt, gösteriye katılanların hükümet karşıtı sloganlar attığını kaydetti.

Ülkenin orta kesimlerindeki Humus kentinde de gösteriler başladığı belirtiliyor. Bir görgü tanığı da, Lazkiye'de güvenlik güçlerinin gösteride ateş açtıklarını, en az 5 kişinin yaralandığını söyledi. Görgü tanığı, yaklaşık bin kişinin hükümet karşıtı gösteri yaptığı Lazkiye'de sivil güvenlik görevlilerince otomatik silahlarla ateş açıldığını anlattı

MÜSLÜMAN KARDEŞLERDEN ÇAĞRI
Müslüman Kardeşler örgütü, Suriyelileri sokaklara dökülmeye ve kuşatma altındaki Dera kentinin yardımına gitmeye çağırdı. Bir aydan fazladır devam eden eylemlerde Müslüman Kardeşler'den ilk kez böylesi bir çağrı geldi.

Örgütün sürgündeki liderliği tarafından yapılan açıklamada, "Rejimin hemşerilerinizi kuşatmasına izin vermeyin. Özgürlük ve haysiyetiniz içi hep bir ağızdan bağırın. Tiranın sizi köleleştirmesine izin vermeyin" denildi.

Müslüman Kardeşler, Suriye yönetiminin isyanın arkasında İslamcı militanların bulunduğu suçlamalarının siyasi özgürlük taleplerini zayıflatmayı amaçladığını da belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com