Suriye'de Katliam Bitmiyor!

Suriye'de Katliam Bitmiyor!
Ordunun gösterileri kanla bastırmasına rağmen, muhalifler eylemlerini sürdürüyor...

Ramazanda yüzlerce sivilin katledildiği Suriye'de muhalifler gösterilerini sürdürüyor.

SURİYE ORDUSU MAHALLELERİ BOMBALIYOR
Cuma namazı sonrasında "Allah bizim yanımızda" sloganları ile meydanlara inen onbinlerce silahsız muhalife, Suriye ordusu yine mermi, roket ve bomba yağdırdı.
Hama kentinde son 6 gündür katliam yapan Esed rejimini hedef alan gösteriler sürerken, can kayıpları da giderek artıyor. 50 gün boyunca kentte kontrolü ellerinde tutan muhaliflere karşı operasyon başlatan Suriye birliklerinin, sadece son iki gün içinde 5 kişiyi öldürdüğü bildirildi. Suriye ordusu tanklarla kuşatma altında tuttuğu kentin bazı mahallelerini de sürekli bombalıyor.

GÖSTERİLER SÜRÜYOR
Katliamı protesto eden onbinlerce Suriyeli, Hama başta olmak üzere Şam, Dera ve Humus'ta gösteri düzenledi.
Suriye ordusu başkent Şam'da, göstericilerin üzerine ateş açtı, 10 kişi hayatını kaybetti.
Keskin nişancıların ve tankların sivillerin üzerine ateş açtığı Hama'da, gıda ve ilaç sıkıntısı yaşanıyor. Bazı kaynaklar, gösterilerin başladığı Mart ayından bu yana 5 bin kanaat önderinin Suriye güvenlik güçlerince öldürüldüğünü belirtiyorlar.

TEPKİLER BÜYÜYOR
Öte yandan Şam yönetimine uluslararası tepkiler de çığ gibi büyüyor. Suriye, Sovyetler Birliği döneminden bu yana yakın müttefiki olan Rusya'dan gelen eleştirilerin şaşkınlığını yaşıyor. Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev, Şam yönetimine sert ifadelerle eleştirdi. Suriye Devlet Başkanı Beşşar El Esad'i reform yapması ve muhaliflerle uzlaşması konusunda uyaran Medvedev, "Aksi halde sonun hüsran olacak" dedi.

Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, Suriye'de ölenlerin sayısının iki bini geçtiğini kaydederek Esed yönetimine karşı yaptırımları genişlettiklerini açıkladı. Clinton, Devlet Başkanı Beşşar El Esed'in artık meşruiyetini kaybettiğini de savundu. Birleşmiş Milletler insan hakları uzmanları, Suriye güçlerinin barışçı gösterilerde infazlara dönüşen aşırı güç kullanımını durdurmasını istedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com