Suriye'de “kimyasal” hareketlilik

Suriye'de “kimyasal” hareketlilik
Amerika, Suriye hükümetinin son günlerde kimyasal silah parçalarının yerlerini değiştirdiği iddia etti.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, ABD istihbarat yetkililerinin Suriye'nin geçen hafta içinde kimyasal silahlarını bulundurduğu birden fazla yerde hareketlilik saptadığını söyledi.
 
ABD Savunma Bakanı Leon Panetta da Eylül ayının sonlarında yaptığı bir açıklamada, istihbarat raporlarının, Suriye hükümetinin ülkedeki bazı kimyasal silahlarının yerlerini koruma altına almak amacıyla değiştirdiğini gösterdiğini belirtmişti. Panetta, buna karşın ABD'nin Suriye'deki kimyasal silahların bulunduğu önemli alanların güvenli olduğuna inandığını kaydetmişti.
 
Suriye'nin dünyadaki en büyük kimyasal silah programlarından birine sahip olduğu kabul ediliyor.
 
Cumhurbaşkanı Beşşar Esed rejimi tarafından daha önce yapılan açıklamalarda, ülkedeki kimyasal silahların Suriyelilere karşı olmasa da dış güçlere karşı kullanılacağı bildirilmişti.
 
ABD Başkanı Barack Obama yönetimi, Esed rejimine kimyasal silahları kullanmaması uyarısında bulunurken, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Obama'nın Suriye yönetimine yönelik kimyasal silahlar konusunda yaptığı uyarının, ABD'nin kırmızı çizgisi olduğunu belirtmişti.
 
BEYAZ SARAY: KAYGILARIMIZ ARTTI
 
Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın brifinginde, ABD'nin, Suriye'nin kimyasal silah stoğu, hassas materyaller ve tesislerini yakından izlediğini belirterek, ''Rejimin Suriye'de tüm meşruiyetini kaybetmiş olması ve muhalefetin de güçlenmesiyle, rejimin kimyasal silah stoklarıyla ilgili niyetleri, çaresizce kimyasal silahlara başvurma olasılığı konusunda kaygılarımız arttı'' dedi.
 
BM OPERASYONLARINI ASKIYA ALIYOR
 
Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'deki güvenlik durumunun kötüleşmesi nedeniyle bu ülkedeki operasyonlarını askıya almaya karar verdi.
 
BM'nin başkent Şam'da çatışmalardan fazla etkilenen bölgelerdeki bürolarından bazılarını taşıyacağı, su ile uzun ömürlü gıda stoğu yapacağı ve tahliye planları hazırlayacağı kaydedildi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com