Suriye'de ölü sayısı 89'a ulaştı

Suriye'de ölü sayısı 89'a ulaştı
Suriye Genel Devrim Konseyi, ülke genelinde düzenlenen askeri operasyonlarda ölenlerin sayısının 89'a ulaştığını açıkladı.

Konsey, başkent Şam'da 71, Zebadani'de 5, Humus'ta 7, Halep'te 3, İdlib, Hama ve Dera'da birer kişinin ordunun operasyonlarında hayatını kaybettiğini belirtti.

Suriye resmi haber ajansı SANA ise Şam Kırsalı, Halep, Dera, İdlib ve Humus'ta 13 askerin hayatını kaybettiğini bildirdi.
İdlib'in Maarat'ul Numan ve Şam'ın Zebadani bölgelerinde güvenlik güçlerince yerleşim birimlerine ateş açılması sonucu çok sayıda yaralının olduğunu dile getiren yerel aktivistler ise ordunun saldırıya geçtiğini, birçok evin yakıldığını, onlarca kişinin gözaltına alındığını ve 4 kişinin kaçırıldığını söyledi.

Muhaliflere göre patlamaların sorumlusu Esed

Ülkedeki barışçıl gösterileri organize etmek ve Özgür Suriye Ordusu ile koordinasyonu sağlamak üzere kurulan Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC),yapılan açıklamada, Şam'daki saldırıların Annan'ın girişimlerini manüple etmek, uluslararası kamuoyunu yanıltmak ve sivillere yönelik katliam, işkence, gasp gibi hukuksuzlukları örtbas etmek için gerçekleştirildiği iddia edildi.
AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Suriye Ulusal Konseyi (SNC) üyesi ve Türkiye basın sorumlusu Fevzi Zakiroğlu ise Ulusal Konsey olarak saldırıları kınadıklarını belirtti.

Ban saldırıları şiddetle kınadı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'de bu sabah düzenlenen ve 50'den fazla kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıları ''şiddetle'' kınadı.

BM Sözcülüğünden yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, saldırılarda hayatlarını kaybeden kurbanların yakınlarına başsağlığı dilediği, Suriye'de tüm taraflardan şiddete son vermelerini, sivilleri korumalarını ve terör saldırılarından kendilerini uzak tutmalarını istediği bildirildi.  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com