Suriye'de Türkmenlere tehdit

Suriyede Türkmenlere tehdit
Suriye'de, Esed rejimi yanlılarının ülkedeki Türkmenleri imha ve sürgünle tehdit etmesi tepkiyle karşılandı

İSTANBUL (AA) - Suriye'de Esed rejimi yanlılarının, Türkiye sınırındaki Keseb kasabasının muhaliflerin eline geçmesi üzerine ülkedeki Türkmenleri imha ve sürgünle tehdit etmesi tepkiyle karşılandı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyesi Dr. Ahmed Çakal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rejim yanlılarının son günlerde Suriye'deki Türkmenlere ağır tehditlerde bulunduğunu söyledi. Sosyal medya üzerinde örgütlenen rejim yanlılarının Türkmenleri imha ve sürgünle tehdit ettiğine işaret eden Çakal, bu tavrın rejimin zihniyetini yansıttığını ifade etti.

Esed taraftarlarının Türkmenleri vatana ihanet ve Türkiye'nin çıkarlarına hizmet etmekle suçladığına dikkati çeken Çakal, "İddialar asılsız iftiralardır" diyerek, tehditlere sert tepki gösterdi.

Suriye Milli Türkmen Bloku'ndan yapılan açıklamada da Türkmenlerin diğer herkes gibi Suriye’nin ayrılmaz parçası olduğu belirtildi. Türkmenlere yöneltilen tehditlerden rejimin sorumlu tutulduğu açıklamada, "Türkiye’nin, emellerini gerçekleştirmek için Türkmenler üzerinden Suriye’ye müdahale ettiği" iddialarının gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.

Türkmenlerin, Alevi ve Hristiyanlarla asırlardır barış içinde yaşadığına dikkati çekilen açıklamada, Alevi kanaat önderlerine de "bir an önce Esed’le bağlarını koparma ve Suriye devriminin yanında durmaları" çağrısında bulunuldu.

 Açıklamada ayrıca uluslararası toplumun, son günlerde çatışmaların şiddetlendiği sahil bölgesinde yaşayan halkı, özellikle de Türkmenleri, rejim saldırılarına karşı koruması talep edildi.

Lazkiye'nin Bayırbucak Türkmen bölgesinde ilerleme kaydeden muhalif güçler, Suriye’nin kuzey sahilinde yer alan kente bağlı Keseb kasabasında 45. Tepe ve Semra köyünü ele geçirmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com