Suriye'de yaşayan Filistinliler eylem yaptı

Suriyede yaşayan Filistinliler eylem yaptı
Ülkedeki iç savaşın ardından Suriye'de yaşayan Filistinliler, Suriyeli olmadıkları Suriyelilere sağlanan yardımlardan faydalanamadıkları gerekçesiyle Büyükelçilik önünde oturma eylemi yaptı

ANKARA (AA) - Suriye'deki Filistin kamplarından ayrılmak zorunda kalan Filistinliler, Filistin'in Ankara Büyükelçiliği binası önünde oturma eylem yaptı. 

Suriye'de iç savaşın başlamasının ardından Suriye vatandaşı olmayan ancak Suriye'de yaşayan Filistinliler, mağduriyetlerini dile getirmek ve seslerini duyurabilmek için Filistin Büyükelçiliği önünde toplandı. Grup adına yapılan açıklamada, 1948'de İsrail'in kurulmasının ardından sürgün edildiklerini, 66 yıldır Suriye'de yaşadıklarını belirterek, geçen süre zarfında kendilerine Suriye vatandaşlığı verilmediğini, sadece seyahat pasaportu ile Suriye'de yaşamlarını sürdürdükleri belirtildi.

Savaş başladıktan sonra kendilerinin Suriye vatandaşı olmadığı gerekçesiyle kamplara kabul edilmediğini, hayatta kalmaları için yardım alamadıklarını anlatan eylemciler, mağduriyetlerinin giderilmesini dile getirdi.

Filistin Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Türk topraklarındaki Filistinlilerin sorunlarını çözmek için hiçbir çabadan kaçınılmadığı belirtildi. Suriye krizinin başlamasından bu yana Büyükelçiliğin, Suriye'den Türkiye'ye sığınan Filistinli mültecilere yardım etmek için resmi, resmi olmayan tüm kurum ve kuruluşlara başvurulduğuna dikkati çekildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Filistin'in Ankara Büyükelçiliği olarak Türkiye'nin içinde ve dışındaki çok sayıda Filistinli aileye maddi destek sağlanması ve Türkiye'de yasal ikamet hakkı edinmelerine yönelik yardımlarımız olmuştur. Aynı zamanda pasaport sorunlarının çözümü ve Suriye'deki sığınma kamplarında bulunan çok sayıda Filistinli ailenin Türkiye'ye getirilmesi konusunda büyük yol katedilmiştir. Ancak Filistin Büyükelçiliği sadece Suriye'deki mülteci kamplarından gelen Filistinlilerin pasaportlarının düzenlenmesi, Türkiye'deki resmi otoriteye isimlerinin bildirilerek yasal ikamet sorunlarının çözülmesi amacıyla Türk yetkililerle görüşülmesi konularında yardımcı olabilmektedir."

Büyükelçilik önünde toplanan grup, daha sonra oturma eylemini sona erdirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com