Suriye'deki çatışmalar sınırımıza dayandı!

Suriye'deki çatışmalar sınırımıza dayandı!
Suriye’nin Türkiye sınırına yakın bölgesinde, Suriye Ordusu ile muhalifler arasında çatışma yaşandı.

Suriye Ordu birlikler ile muhalif güçler arasında akşam saatlerinde başlayan çatışmalar sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Çatışma ve silah sesleri Türkiye tarafında da duyuluyor.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Hatay’ın Yayladağı ilçesine bağlı Güveççi köyü sınırında bulunan Suriye’nin Hribitçöz köyü ile Aynelbeyda köylerinde yaşanan çatışmalarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi. Çatışmalar nedeniyle Hribitçöz ve Aynelbeyda köylerinden kaçan Suriyeliler, Türkiye topraklarına geçiyor.

CAMİ HOPARLÖRLERİNDEN ARAPÇA ANONSLAR YAPILDI

Silah seslerinin en fazla duyulduğu ve mermilerin isabet ettiği Yayladağı ilçesine bağlı Güveççi köyünde, cami hoparlörlerinden Arapça olarak anonslar yapıldı. Yayladağı kaymakamlığı talimatı ile yapılan anonsta, kimsenin evlerinden çıkmaması yönünde uyarıldı.

KÖYE KURŞUN YAĞDI!

Bu arada, Suriye Ordu birliklerinin açtığı ateş sonucu Güveççi köyünden bazı evlerin güneş enerjileri ve çanak antenleri hasar gördü. Mermilerin isabet ettiği evlerin sahipleri endişeli. Köylülerden evine mermi isabet eden bir vatandaş, can güvenliklerinin olmadığını, her gün silah sesleri altında yaşadıklarını anlatarak, silah seslerinin bir an önce susmasını istedi.

Suriye’deki çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli bir vatandaş ise, Hribitçöz köyü ile Aynelbeyda köylerindeki çatışmalardan kaçtığını, Hribitçöz köyünde ailesi ve akrabaları olduğunu belirterek, ailesinden ve akrabalarından haber alamadığını ve endişeli olduğunu söyledi.

Çatışmalardan kaçan bir başka Suriyeli ise, ülkesindeki çatışma ortamından kaçarak Türkiye’ye sığındığını, Aynelbeyda köyünde akrabaları olduğunu ve haber alamadıklarını belirtti.

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’i arayıp konuyla ilgili bilgi aldığı öğrenildi.

ÇATIŞMALAR SURİYE’NİN HER BÖLGESİNE SIÇRADI…

Bu arada, Suriye’de yönetim karşıtı gösteriler yaşanıyor. Gösterilerde, Suriye Ordu birlikleri ile göstericiler ve muhalifler arasında yaşanan çatışmalarda 85 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Yerel Koordinasyon Komitesi çatışmalarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, yönetim karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu aralarında ikisi çocuk Humus’'ta 55, İdlip’te 11, Şam’ın banliyölerinde 19 olmak üzere toplam 85 kişinin öldüğünü bildirdi.

Bu arada, dün şafak vakti güvenlik güçlerinin Humus şehrini havan topuna tutması sonucu 337 kişi yaşamını yitirmiş 500'den fazla kişinin de yaralandığı açıklanmıştı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com