"Suriye'deki durumun sorumlusu batılı güçler ve Türkiye"

"Suriye'deki durumun sorumlusu batılı güçler ve Türkiye"
CHP'nin dış politikadan sorumlu Başkan Yardımcısı Loğoğlu, Suriye'deki durumun sorumlusunun batılı güçler ve Türkiye olduğunu ifade etti

CHP'nin dış politika konusundaki bir numaralı ismi, eski büyükelçi Faruk Loğoğlu, Haber Türk ekranlarında yayılanan Doğru Açı programnında gazeteci Belkıs Kılıçkaya'nın sorularını yanıtladı

Cumhuriyet Halk Partisi'nin dış politikadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Doğru Açı'da Belkıs Kılıçkaya'nın sorularını yanıtladı.

Loğoğlu, Suriye'de dahil olmak üzere Arap ülkelerinde bir yılını dolduran 'baharın' demokrasi değil, İslami esaslara dayalı daha baskıcı rejimler getirmesinden endişe duyduklarını söyledi. CHP'nin dış politikadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, ''Suriye'deki durumun sorumlusu Rusya ve Çin değil, 'Esad gitmeli, gidecek' diyen batılı ülkeler ve Türkiye'' dedi.

Loğoğlu, Rusya ve Çin'in vetosunun Suriye'de daha büyük yanlışların yapılmasının önüne geçtiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, 'Batılı egemen güçler' derken emperyalistler mi demek istiyor?

Felsefi ve ideolojik bir tartışma bu tabii. Kendi partimde de farklı görüşler var bu konuda. Ben 'Batılı egemen güçler' derken Suriye konusunda ABD ve Avrupa'yı kastediyorum. Türkiye'de bu politikanın taşeronluğunu yapıyor, otonom bir politikaya sahip değil. Batılı egemen güçler Esad rejimini iktidardan uzaklaştırmaya çalışıyor, Türkiye, Washington ve Brüksel'den de ileri götürüyorlar. Biz Türkiye'nin komşularıyla ilişkilerinde barışı zorlayan otonom politikalar benimsemesi gerektiğini düşünüyoruz.

CHP'nin Suriye temasları...

Eylül ayında gittiğimiz Suriye'yle bugünkü farklı, çok sayıda insan hayatını kaybetti. Esad hatalı davranışını sürdürdü. Ama muhalifler de rejimle paylaşacak hiçbirşeyi olmadığını söyledi. Ülkedeki muhalif unsurlar silahlı bir mücadeleye dönüştü. Sonuç olarak rejim çatışmaların kaynağının bir takım kriminal örgütler, El Kaide, Müslüman Kardeşler örgütü olduğunu ve uluslararası medyanın da desteğiyle Suriye'nin karışık gösterildiğini söylüyor. Muhalifler de özgürlük savaşı diyor. Gerçek bu ikisinin arasında galiba.

Değişen Başbakan Erdoğan...

Suriye Devlet Başkanı, bize ''Değişen ben değilim Erdoğan'' demişti. Şartlara bakınca değişen tabii ki Suriye'deki durum değil, çatışmadan önceki Esad aynı baskıcı rejim. Biz CHP olarak Suriye'deki Baasçı rejimin, baskıcı bir rejim olduğunu söylemiştik. Suriye'deki rejimle 10 yıldır bu kadar yakın ilişkiyi AKP kurdu.

Suriye halkının isyanı...

Arap ülkelerinde bu hareketlere bakınca genelde kötüye giden bir tablo var. Benim kanaatim bu ülkelerde demokrasiye yönelmeden önce İslami esaslara dayalı daha baskıcı rejimlerin geleceği. Bu yönde bir endişem var. Suriye için de aynı kaygıyı duyuyorum. ABD ve Avrupa'da kimse ''Esad gidince kim gelecek?'' sorusunun yanıtını veremiyor.

Rusya ve Çin'in Suriye vetosu...

Esad'ı devirme politikası Suriye halkını kanlı bir iç savaşa itmektir. Bu Suriye halkına haksızlık. BM Güvenlik Konseyi'nde batılı egemen güçler bir tarafı cezalandırmak için karar çıkartmak istedi. Maalesef tarafları biraraya getirmek isteyen Rusya'nın önerisini reddetti. Rusya ve Çin'in vetosu Suriye'de daha büyük yanlışlar yapılmasını engelledi. Suriye'deki durumun sorumlusu Rusya ve Çin değil, ''Esad gitmeli, gidecek'' diyen batılı ülkeler ve Türkiye!

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com