Suriye'deki "eksik hayatlar" için protez yapmayı öğreniyorlar

Suriye'deki eksik hayatlar için protez yapmayı öğreniyorlar
Suriyeli gençler, ülkelerindeki iç savaşta kolunu veya bacağını kaybeden vatandaşlarının "eksik kalan hayatlarını" tamamlamak için Türk uzmanlardan protez eğitimi alıyor- Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde kurulan protez hastanesinde, gönüllü eğitim veren An

LALE KÖKLÜ - Suriyeli gençler, ülkelerindeki iç savaş yüzünden kolunu veya bacağını kaybeden vatandaşlarının "eksik kalan hayatlarını" tamamlamak için Türk uzmanlardan protez eğitimi alıyor.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, Suriyeli doktorlar ve iş adamlarının ortak imkanlarıyla kurulan ve çeşitli yardım kuruluşları tarafından finanse edilen protez hastanesinde, 10 kişilik Suriyeli ekip, vatandaşlarının eksik kalan bedenleri için protez, fizik terapi ve rehabilitasyon uygulaması sağlıyor.

Ülkelerindeki çatışmalarda kol ve bacak gibi hayatlarının en önemli uzuvlarını kaybeden aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu birçok Suriyelinin tedavi edildiği hastanede, Türk uzmanlar da Suriyeli gençlere gönüllü olarak eğitim veriyor.

Ayda ortalama 50-60 kişinin tedavi sonrası protez sahibi olduğu hastanede, Suriyeli gençler, Türk eğitmenleriyle ölçü alıyor, alçı döküyor, kaybedilen kol veya bacak için protez hazırlayarak hastalara fizik tedavi uyguluyor.

- Bacağını kaybeden kardeşi için

Yaklaşık 10 ay önce Türkiye'ye gelen ve hastanede eğitim gören Suriyelilerden Abu Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkesindeki iç savaş yüzünden bacaklarını kaybeden kardeşi için bu işi yapmaya karar verdiğini söyledi.

Kardeşini Türk uzmanların yardımıyla iyileştirmeye çalıştığını ifade eden Ahmed, "Rejim güçleri bize saldırdı ve kardeşim bacağını kaybetti. Onun tedavisi için Türkiye'ye geldim. O, bu klinikte protez bacağa kavuştu ve artık yürüyebiliyor. Gönüllü olarak burada bulunmamın en büyük sebebi de bu. Kardeşime yardım ettiler, ben de diğer kardeşlerime yardım ediyorum" dedi.

- "Balık tutmayı öğretiyoruz"

Avrupa Birliği (AB) projesi kapsamında Suriyelilere protez eğitimi vermek için Reyhanlı'ya gelen Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Serap Alsancak ve Öğretim Görevlisi Haydar Altınkaynak da gönüllü olarak Suriyeli gençlere yardımcı olmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Suriyeli 10 kursiyere bir ayda yaklaşık 100 saatin üzerinde protez temel eğitiminin yanı sıra rehabilitasyon eğitimi verdiklerini belirten Prof. Dr. Alsancak, ülkelerindeki savaş ortamından dolayı travma yaşayan kişilerin tedavi edilmesine yardımcı olduklarını ifade etti.

Gönüllülük esasıyla Suriyelilerin yanında olmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Alsancak, "Buradaki atmosfere geldiğimizde alanın hijyeninden düzenine kadar elimizden geldiği kadar iyileştirmeye çalıştık. Hem ders alan kişiler hem de hastalardan o memnuniyetlerini, şükran duygularını duymak, görmek, insanı çok etkiliyor. İnsanlara olmayan bir organının yerine kullanabileceği boyutta bir protez takabilmek ve bunun üzerine eğitim vermek çok güzel bir şey" diye konuştu.

Suriyeli gençlere protez yapabilme kabiliyeti kazandırdıklarını ve onların yaralarına bir nebze de olsa katkı sağladıklarını ifade eden Haydar Altınkaynak da henüz başlangıç aşamasında olan bir proje çerçevesinde Suriyeli 10 genci, mağdur insanlara protez yapabilecek hale getirmeyi amaçladıklarını aktardı.

Gönüllü olarak insani amaçla Suriyelilere eğitim verdiklerini vurgulayan Altınkaynak, şunları söyledi:

"Eğittiğimiz gençler, çok ilgili ve hevesli. Her birinin bir mesleği var, fizikçi olan, mühendis olan var. Son derece hevesli olan bu gençler, şu anda eğitim aşamasında bile hasta alabiliyor. Yaklaşık 30 gündür buradayız ve hiç bir beklentimiz yok, sadece bu insanlar ayağa kalkabilsinler, kendi işlerini kendileri yapabilsinler, ailelerine yardım edebilsinler düşüncesiyle tamamen gönüllülük esasıyla burada kendilerine öğretiyoruz. Biz burada onlara balık vermiyor balık tutmayı öğretiyoruz."

Muhabir: Lale Köklü
Yayınlayan: Tevfik Işık

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com