Suriye'deki iç savaş

Suriye'deki iç savaş
BMGK üyeleri Avustralya, Lüksemburg ve Ürdün, Suriye'de tüm kentlere insani yardım ulaştırılmasını isteyen bir BMGK karar tasarısı hazırladı- Veto yetkisi olan Rusya'nın tasarıya karşı olduğu belirtildi

BM Güvenlik Konseyi üyeleri Avustralya, Lüksemburg ve Ürdün, Suriye'de insani yardım ihtiyacı olan bütün bölgelere yardım ekiplerinin girişine tam izin verilmesini isteyen bir BMGK karar tasarısı hazırladı.

Edinilen bilgiye göre, hazırlanan insani yardım karar tasarısı BMGK'nın veto yetkisi olan beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'ya gönderildi.

BMGK'ya getirilmesi durumunda kabul edilmesi için bu beş ülkeden hiçbirinin veto yetkisini kullanmaması gereken taslağa Rusya'nın soğuk baktığı ve taslağı zamansız bulduğu öğrenildi.

Tasarının BM Güvenlik Konseyi'ne ne zaman sunulacağı ise henüz açıklanmadı. Rusya ve Çin'in tepkisi nedeniyle tasarının BMGK'ya hiç taşınmaması da seçenekler arasında. Daha önce benzer tasarılar Rusya'nın veto yetkisini kullanması nedeniyle kabul edilmemiş, bazı tasarılar ise Rusya'nın olumsuz görüşü nedeniyle BMGK'da oylamaya dahi sunulmamıştı.

Suriye Hükümeti, son günlerde insani yardıma ilişkin bir BMGK tasarısı hazırlandığı haberlerinin gündeme gelmesinin ardından bugün Humus'tan bazı sivillerin tahliyesine izin vermişti.

Diplomatik kaynaklar, Suriye'nin, insani yardım ve tahliye için bir BMGK tasarısının "gereksiz" olduğunu savunmak için Humus'tan tahliyelere izin verdiği yorumlarını yapmıştı.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power ise dün gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, "Suriye rejiminin, insani yardımın bir seçenek değil, zorunluluk olduğunu anlaması gerekir. Biz, bir çok BM üyesi ülke gibi, BMGK'ya gelecek bir insani yardım karar taslağını destekliyoruz. Ve bu şekilde birşeylerin başarılabileceğini umuyoruz" diye konuşmuştu.

Muhabir: Mustafa Keleş
Yayınlayan: Hüseyin Doğru

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com