Suriye'deki iç savaş

Suriye'deki iç savaş
BMGK üyeleri Avusturalya, Lüksemburg ve Ürdün'ün, Suriye'de tüm kentlere insani yardım ulaştırılmasını sağlamayı amaçlayan BMGK karar tasarısının yarın BMGK'da görüşülmesi bekleniyor- Rusya ve Çin'in tasarıya karşı olduğu öğrenildi

BM Güvenlik Konseyi üyeleri Avustralya, Lüksemburg ve Ürdün tarafından hazırlanan ve Suriye'de insani yardım ihtiyacı olan bütün bölgelere yardım ekiplerinin girişine tam izin verilmesini emreden BMGK karar tasarısının yarın tüm üyelere dağıtılması ve BMGK'da görüşülmesinin beklendiği kaydedildi.

Hazırlanan insani yardım karar tasarısı geçen hafta BMGK'nın veto yetkisi olan beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'ya gönderilmişti.

Edinilen bilgiye göre, tasarıya ilişkin bugün BMGK'da veto yetkisi olan beş üye arasında yapılması planlanan basına kapalı toplantıya tasarıya karşı oldukları bilinen Rusya ve Çin temsilcileri katılmadı.

Tasarının yarın veto yetkisi olmayan 10 ülkeye de dağıtılması ve gün içinde BMGK üyeleri arasında müzakere edilmesi bekleniyor.

Tasarıda Suriye'deki bütün noktalara insani yardım ekiplerinin kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaşmasına tam izin verilmesi, buna uymayan kişi ve gruplara da yaptırım uygulanması öngörülüyor.

İnsanlığa karşı işlenen suç ve savaş suçları gibi iddiaların da araştırılması istenen tasarıda, terör saldırıları kınanarak Hizbullah ve El Kaide uzantısı grupların da içinde bulunduğu Suriye dışından gelen savaşçıların derhal ülkeden ayrılması isteniyor.

BMGK'ya getirilmesi durumunda kabul edilmesi için daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'dan hiçbirinin veto yetkisini kullanmaması gereken taslağa Rusya ve Çin'in olumsuz baktığı kaydedildi.

BMGK'ya gelecek bir insani yardım taslağına ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun destek vereceklerini belirtmişlerdi.

Power geçen hafta yaptığı açıklamada, "Suriye rejiminin, insani yardımın bir seçenek değil, zorunluluk olduğunu anlaması gerekir. Biz, birçok BM üyesi ülke gibi, BMGK'ya gelecek bir insani yardım karar taslağını destekliyoruz. Ve bu şekilde bir şeylerin başarılabileceğini umuyoruz" diye konuşmuştu.

Daha önce benzer tasarılar Rusya'nın veto yetkisini kullanması nedeniyle kabul edilmemiş, bazı tasarılar ise Rusya'nın olumsuz görüşü nedeniyle BMGK'da oylamaya dahi sunulmamıştı.

Muhabir: Mustafa Keleş
Yayınlayan: H. İbrahim Uyar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com