Suriye'deki iç savaş

Suriyedeki iç savaş
Kilis Valisi Tapsız: "Esselame Sınır Kapısı yakınında kurulan çadırlarda barınan insan sayısı 30 bini buldu"

KİLİS (AA) - Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Esselame Sınır Kapısı yakınında kurulan çadırlarda barınan insan sayısının 30 bini bulduğunu belirterek, "Halep'e bağlı Azez kasabası ile Esselame bölgesine sivil toplum kuruluşları tarafından konteyner kent kurulacak. Çadırlarda yaşayan Suriyeliler buralara yerleştirilecek" dedi.

Tapsız, basın mensuplarıyla polisevinde bir araya gelerek, açıklama yaptı. Yerel seçimlerin 30 Mart Pazar günü yapılacağını anımsatan Tapsız, bu seçimin "barış içerisinde yarış" sloganıyla geçmesini temenni ederek, seçim öncesi tüm tedbirleri aldıklarını söyledi.

Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Tapsız, "Kilis merkez ve kamplarda barınan Suriyelilerin sayısı 90 bini buldu. Neredeyse Kilis'in nüfusu kadar Suriyeli kentte yaşıyor. Bu anlamda ciddi bir sıkıntı yaşanmıyor. Şu ana kadar kentimizde büyük sorunla karşılaşmadık.  Elimizden geldiğince her konuda Suriyelilere yardımcı olmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Esselame Sınır Kapısı yakınında kurulan çadırlarda barınan insan sayısının 30 bini bulduğunu vurgulayan Tapsız, Halep'in Azez kasabası ile Esselame bölgesine sivil toplum kuruluşları tarafından konteyner kent kurulacağını, çadırlarda yaşayan Suriyelilerin de buralara yerleştirileceğini kaydetti.

Bu konuda alt yapı çalışmalarının sürdüğüne işaret eden Tapsız, ayrıca Esselame bölgesinde çadır ve ilaç yardımı ile yemek çıkarılması konusunda Valilik olarak destek verdiklerini belirtti.

- Öncüpınar konteyner kenti genişliyor

Tapsız, Öncüpınar konteyner kent için daha önce kamulaştırılan 80 dönümlük alana da konteynerler yerleştireceklerini söyledi.

Böylelikle konteyner kenti genişleteceklerini ifade eden Tapsız, "Bu alanın alt yapı eksikliklerini tamamlayacağız. Suriyeli ailelerin mağdur olmaması için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Sınır güvenliği konusunda da hassas olduklarını dile getiren Tapsız, şunları kaydetti:

"Sınır güvenliği konusunda çalışmalar devam ediyor. Işıklar kuruluyor, tel örgüler çekiliyor ve belirli bir alanda duvar örülüyor. Özellikle son zamanlarda insan kaçakçılığı yaşanıyor. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Suriyeliler, insan kaçırma konusunda organize ediliyor. Yasa dışı girişler olabiliyor. Bu geçişleri önlemek için hendek kazdık, sınıra yakın bir yerde duvar ördük. Önlemlerin ciddi anlamda faydalarını görüyoruz."

- Çobanbey'deki çatışma  

Halep'in Çobanbey kasabasında bir süre önce Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) grubu ile Suriyeli Türkmenler arasından çatışmaların yaşandığını hatırlatan Tapsız, "Çatışmalar sonrası Türkmenlerin büyük bir bölümü Suriye'nin kuzeyine kaçtı. Kilis'e de 3 bin 774 Suriyeli Türkmen giriş yaptı" diye konuştu.

Kilis'e yapılan yardımların da sürdüğüne işaret eden Tapsız, ABD Dışişleri Bakanlığı Göç, Nüfus ve Mülteciler Bürosu ile UNICEF'in organizasyonuyla, Suriyeli öğrenciler için Musalla bölgesinde 12 derslikli okul yapılacağını, Kimse Yok Mu Derneği'nin ise kent merkezine 14 derslikli okul yapmak için girişim başlattığını sözlerine ekledi.

Toplantıya Vali Yardımcısı Ahmet Karatepe, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Necmi İnce ve İl Özdel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa Bolat da katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com