Suriye'deki iç savaş

Suriyedeki iç savaş
Şam'ın Babila bölgesinde, ÖSO güçleriyle Esed rejimine bağlı askerler üç yıldır süren iç savaşın ardından ilk kez ateşkes yaptı, savaşan taraflar el sıkıştı

İSTANBUL (AA) - İslami Cephe'nin komutanlarından İslam Alluş, muhaliflerle Suriye ordusu arasında Şam'ın Babila bölgesinde sağlanan ateşkesle ilgili olarak, "Sivillerin açlık sıkıntısı çekmesi nedeniyle böyle bir anlaşma gerçekleştirildi" dedi.

Şam kırsalında bulunan Babila beldesinde ihtiyaç malzemelerinin muhalif bölgelere girmesi için Suriye ordusu ile Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı muhalif birlikler arasında dün sağlanan ateşkese ilişkin detaylar netleşti. 

Üç yıldır süren ve 150 bin civarında kişinin ölümüne yol açan iç savaşta dün ilk kez Ulusal Uzlaşı Kurulu'nun girişimleriyle gerçekleşen ateşkesin ardından Esed ordusuna bağlı bazı komutanların Babila'ya girişine izin verildi.

- Aynı safta namaz kıldılar

Burada, birkaç gün öncesine kadar savaştıkları muhaliflerle el sıkışan komutanların camide, ÖSO güçleriyle aynı safta namaz kıldıkları öğrenildi.

Ateşkesin sağlanmasıyla Esed güçleri Babila'ya uyguladıkları ablukayı kaldırınca, uzun süredir gıda ve ilaç sıkıntısı yaşanan bölgeye insani yardım akışı sağlandı. Gıda girişinin sağlanması ve silahların susmuş olması uzun süredir zorlu günler geçiren bölge sakinlerince mutlulukla karşılandı.

Ateşkesin sadece Babila bölgesini kapsamadığı, anlaşmanın ardından Beyt Sahim ve Yelda kasabaları ile Yermuk Mülteci Kampı'nda da silahların sustuğu belirtildi.

- Ateşkes insani yardım için

İslami Cephe komutanlarından İslam Alluş ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şam kırsalında ateşkesin sağlandığını doğrulayarak, ateşkes sağlanan bölgelere Suriye ordusunun girmesine izin verilmeyeceğini ve muhalif birliklerin de kasabalardan ayrılmayacağını kaydetti.

Alluş, "Suriye ordusu Doğu Guta bölgesi başta olmak üzere Şam kırsalında abluka altında tuttuğu bölgelerde silahla bir şey yapamayacağını anladı. Sivillerin açlık sıkıntısı çekmesi nedeniyle de böyle bir anlaşma gerçekleştirildi" dedi.

Muhaliflerin kontrolünde olan bölgelerde su, yiyecek ve elektirik ihtiyacının karşılanması karşılığında ateşkes sağlandığını aktaran Alluş, "Babila dışında hiçbir bölgeye Suriye ordusuna bağlı askerler alınmadı. Babila'ya ise sadece bazı komutanların girişine izin verildi, onlar da sonra çıktı" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com