Suriye'deki iç savaş

Suriyedeki iç savaş
Muhalifler, BMGK'nın kabul ettiği Suriye'ye insani yardım karar tasarısının rejim trafından uygulanmasının uzak bir ihtimal olduğunu düşünüyor

İSTANBUL (AA) - Suriyeli muhalifler, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) ülkenin tüm noktalarına insani yardım ulaştırılması ve şehirlerdeki kuşatmaların kaldırılmasını öngören tasarısının uygulanmasının uzak bir ihtimal olduğunu düşünüyor.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) sözcüsü Luey Safi AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Alınan bu kararın Esed rejimi tarafından uygulanması için, BM'ye güç kullanma imkanı veren 7. maddesi gereğince teminat altına alınması gerekirdi" dedi.

Esed rejiminin karara bağlı kalmasını uzak bir ihtimal olarak niteleyen Safi, "Rejim her zaman olduğu gibi engel çıkarmaya çalışacak. Bu nedenle onu kararı uygulamaya zorlamanın tek yolu alandaki güç dengelerinin değişmesi ve ona karşı 'sopa göstermek' olacaktır" diye konuştu.

Suriyelilerin muhtaç olduğu insani yardımların miktarıyla ilgili de bilgi veren Safi, "Yaklaşık 1 yıldır Suriyelilere yardım ediyoruz. Ancak Suriyelilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması için aylık olarak yarım milyar gerekiyor. Bu yardımlar yerlerine ulaşmadığı takdirde büyük bir insani krizle karşı karşıya kalacağız" ifadesini kullandı.

BMGK'nın aldığı kararının önemli bir adım olduğunun altını çizen Suriye Ulusal Konseyi (SUK) üyesi Rima Fileyhan ise, "Bu karar, yardımların sadece rejim tarafından gönderilmesine sınırlama getiriyor ve BM güçlerinin de bu sürece dahil olmasını öngörüyor. Ayrıca, ilk defa olarak sivillere karşı varil bombası kullanılması kınanıyor. Bu açıdan bakıldığında kararın pek çok olumlu yanının olduğunu söyleyebiliriz" şeklinde konuştu.

Suriye'deki insani durumun tehlike sınırında olduğuna işaret eden Fileyhan, halkın yarısının yardıma muhtaç olduğunu ve yardımların öncelikle Humus, Şam kırsalı ve Yermuk gibi birinci derecede yardıma muhtaç yerlere gönderileceğini kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com