Suriye'deki iç savaş

Suriyedeki iç savaş
ABD Dışişleri Bakanı Kerry:

WASHINGTON (AA) - ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Obama yönetiminin Suriye konusunda hiçbir seçeneği masadan kaldırmadığını belirterek, Rusya'yı da Esed rejimine yardımlarını artırmakla suçladı.

Amerikan NBC televizyonuna mülakat veren Kerry, ABD'nin Suriye politikasıyla ilgili bir soru üzerine, "Başkan (Barack Obama) masadan hiçbir seçeneği kaldırmadı, hiçbirini. Başkan, beni ve güvenlik ekibindeki yönetimin geri kalanını, süregelen bir temelde her bir seçeneği analiz etmekle görevlendirdi, bu yeni birşey değil. Bu konuyu devamlı gözden geçiriyor. Hangi seçeneklerin mevcut olabileceği ya da olmayabileceği noktasında sürekli yargılarda bulunuyor. Başkan, ben, yönetimdeki hiç kimse, şu anda bulunduğumuz noktadan memnun değiliz. Daha fazlasını yapmamız gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Sunucu Andrea Mitchell'in, elinde Yarmuk mülteci kampından bir fotoğrafı Kerry'ye göstererek, "Bu soykırım değil mi?" sorusunu yöneltmesi üzerine Kerry, "Tanımlamalara girmek istemiyorum. Ama onun (Esed'in) yaptıkları zalimce, vicdansızca, kabul edilemez, utanç verici, korkakça" dedi.

"Başkan Obama, uygun ve izin verilebilir olduğuna inandığımız, yasalara uygun olarak seçtiğimiz yollarla bir farklılık yaratmak için çalışmaya derinden bağlı" diyen Kerry, "herhangi bir ülkenin anlık çıkıp da canı istediği zaman güç kullanma yeteneğine sınırlamalar olduğunu" söyledi.

Kerry, "Esed ve diğerlerine daha fazla baskı nasıl uygulayabileceğimizi çözmenin hepimiz için bir zorluk oluşturduğunu düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Rusya'nın da Esed'e yardımlarını artırdığına işaret eden Kerry, "Bunu, onun (Esed'in) fikrini değiştirme ve iyi niyetle müzakere etmesi gerektiği kararına varmasını sağlama çabalarında yapıcı bulmuyorum. Obama'nın hepimizden ilave seçeneklere bakmamızı istemesinin nedenlerinden biri de bu" diye konuştu.

Kerry, "Sizi temin ederim ki, bugünkü durumdan hiçkimse rahat değil. Dev boyutta bir insani krizin olduğunu hepimiz anlıyoruz. Bu Ürdün'e, Lübnan'a baskı oluşturuyor. Türkiye'ye yönelik zorluklar var. Ve tüm bu ülkeler, gelecekte hangi adımların olması gerektiği noktasında bizimle temas halindeler ve size şunun garantisini verebilirim, bu yönetimin (ABD) her bir enerjisi ve çabası bu tartışmaya adanmış durumda ve Başkan hiçbir seçeneği masadan kaldırmadı" dedi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com