Suriye'deki iç savaş

Suriyedeki iç savaş
BM Çocuklara Yardım Fonu, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği temsilcileri ile uluslararası yardım faaliyeti yürüten pek çok kurumun Beyrut'ta düzenlediği basın toplantısında Suriye'deki savaşın çocuklar üzerindeki etkileri değerlendirildi

BEYRUT (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) temsilcileri ile uluslararası yardım faaliyeti yürüten pek çok kurum Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Suriye'deki savaşın çocuklar üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Uluslararası yardım kuruluşları düzenledikleri basın toplantısında, Suriye'de 3 yıldır süren savaş nedeniyle evsiz kalan 5,5 milyon çocuğun uluslararası camia için büyük sorumluluk oluşturduğuna vurgu yaptı. 

Evsiz kalan milyonlarca çocuğun sağlık durumlarının iyi olmadığı, psikolojik sıkıntılar yaşadıkları ve okula gidemediklerinin dile getirildiği toplantıda konuşan UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake, Suriye krizine acilen ve nihai bir çözüm bulunmasının gerekliliğine işaret etti. Lake, "Dünya 2 sene önce, bugün yaşanan yıkımın boyutunu idrak edebilseydi,  bu krize çözüm bulmak için daha çok şey yapardı" dedi.

Lake, savaşın bir yıl daha devam etmesi durumunda durumun hem Suriye hem de komşu ülkeler için daha kötü olacağına işaret etti.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ise savaştan kaçan Suriyelilere özellikle de çocuklara tüm sınır kapılarının açılması gerektiğini belirterek, "Çocukların savaştan kaçarken denizde boğularak ölmelerine izin veremeyiz. Evsiz kalan 5,5 milyon çocuk korunmayı, tedavi edilmeyi ve okumayı hak ediyor. Onlara bu yardımı sunmalıyız" diye konuştu.

Save The Children (Çocukları Kurtarın) isimli yardım kuruluşunun yönetim kurulu başkanı Justin Forsyth, yaklaşık 3 milyon çocuğun okula gidemediğini dile getirerek, "Çocukların eğitimden yoksun kalması, ülkeyi yönetecek olan neslin ve dolayısıyla da Suriye'nin geleceğinin yok olması anlamına geliyor" ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com