Suriye'deki iç savaş

Suriyedeki iç savaş
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki:

WASHINGTON (AA) - ABD Dışişleri Bakanlığı, Humus'taki "korkunç ve trajik" durumdan derin kaygı duyduğunu bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, "ABD, Esed rejiminin kendi halkına karşı merhametsizliğinin son örneği olan Humus'taki korkunç ve trajik durumdan derin kaygı duymaktadır" ifadesini kullandı.

Psaki, "Rejimin, Humus'un eski şehir bölgesi sakinlerine karşı gaddarca saldırısı ve ateşkesi bozmasını kuvvetle kınıyoruz" dedi.

Rejimin bombardımanı ve kenti kuşatma altına almasının, "aç kal-teslim ol" taktiğinin "alçakça" bir örneğini oluşturduğunu kaydeden Psaki, Esed rejimini, eski şehre yönelik saldırılarını sonlandırmaya ve insani yardımların dağıtımına izin vermeye çağırdıklarını belirtti.

Psaki, sözlerine şöyle devam etti:

"BM Güvenlik Konseyi'nin açıkça ortaya koyduğu gibi, tüm dünya, rejimin BM yardım kuruluşlarına derhal ve engelsiz giriş izni vermesi ve kuşatmalarını kaldırması konusunda ısrarcı olmada birlik halinde. Humus'taki durumun bize hatırlattığı gibi, rejim sadece BM Güvenlik Konseyi kararının gereklerini yerine getirmemekle kalmıyor, aynı zamanda tüm gücüyle kişisel iktidarını korumak için Suriye halkının umutsuzluğunu kasıtlı olarak artırıyor. Diğer yerlerde olduğu gibi Humus'ta da sivillerin özgürce giriş-çıkışına izin verilmeli. Humus halkı, çok ihtiyaç duyulan gıda ve insani yardımları edinmeden önce rejime bilgi vermek zorunda olmamalı.

Bu çatışmada sivillerin refahından endişe eden uluslararası camianın her bir üyesi gibi ABD de bu acımasız savaştan çok acı çeken Humus'un eski şehir bölgesinin halkı ve Suriye'deki masum sivillere yönelik desteğine ve bu konudaki çağrılarına son vermeyecek. Suriye halkının acıları son bulana kadar, bu felaket duruma uluslararası toplumun dikkatini çekmeye devam edeceğiz. Rejim üzerinde etkiye sahip herkesi, Esed rejiminin insanlık dışı niyetini fark etmeye ve sivillere karşı barbarca eylemlerine son vermesi için rejim üzerinde baskı yapmaya çağırıyoruz."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com