Suriye'deki iç savaş

Suriyedeki iç savaş
BM Genel Sekreteri Ban:

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'nin Humus kentinde dün düzenlenen saldırıları kınayarak sivillerin hedef alınması ve sivillerin bulunduğu bölgelere hava saldırısı ile varil bombası atılmasının durdurulmasını istedi.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Ban Ki-mun, Humus'un Zehra bölgesinde dün onlarca sivilin hayatını kaybetmesine neden olan bombalı saldırı ve havan topu atışlarını şiddetli biçimde kınadı.

Şam'da bir teknik enstitüye yönelik saldırıda da sivillerin ve öğrencilerin hedef alınmasını kınayan Ban, "Bu saldırılar masum sivillere karşı yapılan dehşetli terör eylemleridir" ifadesini kullandı.

Suriye krizinde hiçbir tarafın askeri başarı kazanamayacağı görüşlerini yineleyen Ban, taraflara provokatif eylemlerden uzak durma ve barış çabalarını baltalamama çağrısı yaptı.

Çatışmanın taraflarına insancıl hukuk altındaki sorumluluklarını da hatırlatan Ban, taraflardan sivilleri hedef almamalarını ve sivillerin bulunduğu bölgelere düzenlenen hava saldırısı ile varil bombalı saldırılara son vermelerini istedi.

Bu saldırıların sorumlularının hesap vermeleri gereğini de vurgulayan Ban, tarafların üzerinde etkisi olan tüm bölgesel ve küresel aktörleri de farklılıkları bir kenara bırakarak şiddetin durdurulması için çaba göstermeye davet etti.

-UNICEF çocukların öldürülmesini kınadı-

BM Çocuklara Yardım Fonundan (UNICEF) yapılan açıklamada da dün en az üç saldırıda çok sayıda çocuğun hayatını kaybettiği belirtilerek okullara yapılan saldırılar ve çocukların öldürülmesini kınandı.

Açıklamada, "Suriye genelinde her gün günlük yaşamlarını sürdürmeye çalışan çocuklar hedef seçilerek öldürülüyor ya da sakat bırakılıyor. Sivillerin yaşadığı bölgelere ayrım gözetmeden bombalı saldırı düzenleniyor. Uluslararası insancıl hukuka göre yasak olan bu saldırıların yapılan tüm çağrılara karşın arttığı gözleniyor. Taraflara bu saldırılara son vermeleri ve uluslararası hukuk uyarınca çocukları koruma çağrısı yapıyoruz" ifadesine yer verildi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com