Suriye'deki iç savaş

Suriyedeki iç savaş
Esed güçleri Halep'in kuzeyinde stratejik öneme sahip el-Breyc köyü ile el-Breyc kavşağının denetimini ele geçirdi

HALEP (AA) - Suriye'de, Hizbullah milisleri desteğindeki rejime bağlı güçler Halep'in kuzeyinde stratejik öneme sahip el-Breyc köyü ile el-Breyc kavşağını ele geçirdi.

Halep'teki muhalif Tevhid Tugayı basın sorumlusu Salih Anadani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hizbullah milisleri desteğindeki rejim güçlerinin Halep'in kuzeyinde yer alan ve stratejik öneme sahip el-Breyc köyü ve el-Breyc kavşağının kontrolünü sağladığını ve bölgede İslami Cephe'ye bağlı Tevhid Tugayı ile Mücahiddin Tugayı'nın Esed güçlerinin bulunduğu yerlere Grad füzeleriyle ve havan toplarıyla saldırdığını söyledi.

el-Breyc köyü çevresinde muhalif İslami birliklerle Esed güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını dile getiren Anadani, "Esed güçleri ile Hizbullah milislerinin ana hedefi, Halep'in kuzeyinde yer alan Halep merkezi cezaevinin kuşatmasını kırmaktır. Esed güçleri hapishaneye çok yaklaşmış durumda" dedi.

Bu arada AA muhabirine konuşan Halep'teki yerel aktivistlerden Ahmed Hasan Ubeyd, Hizbullah milisleri desteğindeki Esed güçlerinin Halep Merkezi Cezaevi'ne bir kilometre mesafede bulunduğunu ifade ederek, "Rejimin temel hedefi, hala Esed güçlerinin denetiminde olan hapishaneye ulaşarak kuzeydeki silahlı muhaliflerin yardım yollarını kesmektir" diye konuştu.

Şam yönetimine bağlı güçlerin kentin kuzeyinde yer alan Şeyh Nacar Sanayi bölgesine kadar ulaştığını fakat silahlı muhaliflerin direnişiyle karşılaştığını dile getiren Ubeyd, "Sanayi bölgesi çevresi ile el-Breyc köyü çevresinde silahlı gruplarla Esed güçleri arasında yoğun çatışmalar yaşandı. İslami birlikler bir çok yerde rejimin kuzeydeki ilerlemesini durdurdu. Halep'te Esed güçlerinin kuzeyde ilerlemesine karşı tüm silahlı gruplar bir çatı altında toplanarak düzenli orduya karşı yeni bir operasyon düzenleyecekler" diye konuştu.

Silahlı muhaliflerin nizami orduya bölgede doçka ve uçak savarlarla karşı koyduğunu aktaran Ubeyd, rejim güçlerinin bulunduğu yerlere grad füzeleriyle yapılan saldırılarda, füzelerin hedeflerini imha ettiğini ileri sürdü.

Bölgedeki çatışmalarda orduya bağlı helikopterlerin muhaliflerin denetiminde olan yerleri "varil bombasıyla" vurduğunu ileten Ubeyd, rejimin hava saldırısında çok sayıda yerleşim yerinin yıkıldığını ve hasar gördüğünü söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com