Suriye'deki iç savaş

Suriyedeki iç savaş
Danimarka Dışişleri Bakanı Lidegaard, ılımlı Suriye muhalefetine ağır silah yardımı yapılmasından yana olduğunu bildirdi

KOPENHAG (AA) - Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard, Suriye'deki ılımlı muhaliflere silah yardımı yapılmasından yana olduğunu söyledi. 

Geçen hafta Türkiye'yi ziyaretinde Suriyeli mültecilerin kaldığı kampları da gezen Lidegaard, yaptığı açıklamada, Suriye'de daha fazla silahın bulunmasının sorunsuz olmadığını ancak ılımlı muhaliflerin savaşmak için silaha ihtiyaç duyduklarını belirterek "Müttefiklerimizle nasıl bir destek verebileceğimizi görüşeceğim. Ağır silahlar da dahil" dedi.

Suriye'de acil olarak insani koridor açılması gerektiğinin altını çizen Lidegaard, ancak bu şekilde yardıma muhtaç milyonlarca Suriyeliye yardım ulaşacağını ve bunu gerçekleştirebilmek için de askeri güç gerektiğini ifade etti. 

Lidegaard, Danimarka olarak silah yardımlarının aşırı grupların eline geçmesi konusundaki endişelerinin sürdüğünü ancak Suriye’deki mevcut durumun çok daha düşündürücü olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Radikal grupların elinde birçok silah bulunuyor ve ılımlı muhaliflere karşı kullanıyorlar. Radikal grupların daha fazla yer tutması beni gerçekten kaygılandırıyor. Suriye'de artık 2 değil 3 cepheli bir savaş var ve rejim ile radikaller arasında sapık bir ilişki var. Çatışmalar devam ettikçe aşırı dincilerin dışarıdan daha fazla adam toplayıp taşıma şansı olacak ve çatışmaları gerçekten azaltmak çok zor olacak."

İnisiyatif alma konusunda iki alternatif olduğunu ifade eden Lidegaard, ya her şeyi bir kenara bırakıp rejimle politik bir çözüm bulunacağını ya da inandıkları güçleri askeri olarak destekleyeceklerini bildirdi.

-"Esed'in eli kanlı"-

Dışişleri Bakanı Lidegaard, Esed ile uzlaşma gibi bir isteklerinin olmadığını da ifade ederek "Onu herhangi bir şekilde Suriye’nin geleceğine karıştırmak istemiyoruz, çünkü ellerinde çok kan var. Ama şimdi koltukta o var ve onu pas geçmek zor. Esed, kişisel olarak çözümün bir parçası olmak zorunda değil ama rejimi bir parçası olabilir" değerlendirmesini yaptı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com