Suriye'deki iç savaş eğitimi de vurdu

Suriyedeki iç savaş eğitimi de vurdu
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Atme'de bulunan çadır kentte aileleriyle kalan çocuklar, çadır sınıflarda eğitimlerine devam etmeye çalışıyor

HATAY (AA) - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye sınırı yakınında bulunan Atme'de çadır kentte aileleriyle kalan çocuklar, burada oluşturulan çadır sınıflarda eğitimlerine devam etmeye çalışıyor.

Reyhanlı ilçesi yakınlarındaki Suriye'nin İdlib kentine bağlı Atme kasabasında çadır kentte barınan yaklaşık 30 bini aşkın Suriyeli, gıda, elektrik, sağlık ve hijyen gibi temel ihtiyaçların yanı sıra ısınma problemi de yaşıyor.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Atme'de çadırlarda yaşama tutunmaya çalışan Suriyeliler, evlerine döneceği günü bekliyor.

Türkiye'den gönderilen yardımlarla ayakta duran çoğunluğu kadın ve çocuklar, elektrik ve suyun olmadığı bölgede temel ihtiyaçlarını karşılamada sıkıntı çekiyor. Yaşamın zor şartlar altında sürdüğü çadır kentte en çok çocuklar mağdur oluyor. 

Aileleri veya yakınları ile çadırlarda kalan Suriyeli çocukların eğitimleri için kamp içinde gönüllü öğretmenler seferber oluyor. Çadırlardan oluşturulan sınıflarda haftanın her günü gönüllü öğretmenlerden ders alan çocuklar, eğitimlerine devam etmeye çalışıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi basın danışmanı Burak Karacaoğlu, çocukların yaşadığı acıları unutmakta zorlandığını ve psikolojilerinin olumsuz etkilendiğini kaydetti.

Suriye'de her geçen gün saldırıların arttığını ve ülkeden kaçışların da devam ettiğini vurgulayan Karacaoğlu, şunları söyledi:

"Suriye'de bugüne kadar 5 bine yakın okul vuruldu. Yaklaşık 4,5 milyon Suriyeli çocuk üç senedir eğitimden mahrum kaldı. Atme'deki çadırlarda yaklaşık 10 bin çocuk bulunuyor. Bunların bazıları eğitimlerini aksatmamak için kamplarda kurulan eğitim çadırlarında gönüllü öğretmenler aracılığı ile derslerine devam ediyor. Çocuklar yaş aralıklarına göre ayrılırken ilkokul seviyesinden lise seviyesine kadar çocuklara dersler veriliyor. Çocuklara ders veren öğretmenler bu işi gönüllü yaparken ellerinden geldiği kadar çocukların psikolojik durumlarıyla da ilgilenmeye çalışıyor.''

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com