Suriye'deki iç savaşın 4. yılına girildi

Suriyedeki iç savaşın 4. yılına girildi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

NEVŞEHİR (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Suriye'deki iç savaşın 4. yılına girilmesine ilişkin, "Dördüncü yılını tamamlayan, savaş demeyeceğim, artık katliam, 300 bin insanın hayatını kaybettiği ve insanlık tarihinin sınıfta kaldığı bir aralıktır bu" dedi. 

Yıldız, Nevşehir merkeze bağlı Göre beldesinde Belediye Başkanı Mustafa Topçu'yu ziyaretinde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Bakan Yıldız, Suriye'deki iç savaşın 4. yılına girilmesiyle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

"Dördüncü yılını tamamlayan, savaş demeyeceğim, artık katliam, 300 bin insanın hayatını kaybettiği ve insanlık tarihinin sınıfta kaldığı bir aralıktır bu. Suriye'de insanlık sınıfta kalmıştır. Kuzey kutbunda bir balina, güney kutbunda bir fok balığı için uğraşan insanların, fok balığına gösterdikleri merhametin yarısını Suriye'ye göstermiş olsalardı, herhalde böyle olmazdı diye düşünüyorum. Suriye rejimi artık tamamen insanlıktan kopmuştur. Varil bombaları da dahil olmak üzere çocuk, yaşlı, kadın, kız demeden onları ölüme mahkum etmiştir. Birleşmiş Milletlerin kararları ve toplantıda aldıkları kararların Suriye için yeterli olmadığını kendileri de bilmektedir. Yalnızca 150 bin kişinin konvansiyonel silahla öldüğü ortamda, 'Acaba burada kimyasal silah kullanıldı mı?' gibi bir noktayı aramak abesle iştigaldir. Kimyasal silah öldürüyor da diğeri onun kalbine çiçek mi koyuyor. O yüzden Suriye sınavı çok önemli bir sınavdı. Bunun geri dönüşüyle alakalı Birleşmiş Milletlerin karar alması lazım. Şimdiye kadar yaptığı hataları telafi etmek için mutlaka böyle bir yapı içine girmesi lazım. Yoksa Suriye, bir insanlık mezarı haline dönüşüyor."

- Irak petrolleri

Yıldız, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'nin önceki akşam Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaretine, kendisinin de refakat ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Erbil ile Bağdat arasındaki sıkıntı henüz çözülmüş değil. Kendi aralarında kurmuş oldukları komite, henüz çalışmalarını tamamlamış da değil. Bizim temennimiz o dur ki varlıkları paylaşsınlar. Yokluk paylaşılmaz. Şu ana kadar Kuzey Irak ile merkezi Irak hükümetinin yaptığı, bir yokluğu paylaşma işidir. Türkiye, kurduğu sistemle bunu çözmek istemektedir. Bu petrol Türkiye'nin değil, Irak'ın ama Irak'ın gelirleri arttıkça, petrol gelirleri arttıkça normalleşeceğini biliyoruz. Irak normalleşirse bölgenin, Suriye'nin normalleşmesi daha hızlı olur. Onlar bizim kardeşlerimiz, kardeş ve komşu Irak vatandaşlarıyla bizim çok proje geliştiriyor olmamız lazım. O yüzden Türkiye, olumlu yapısını burada sürdürmektedir. Ümit ediyorum ki Bağdat ile Erbil, kendi aralarında bir uzlaşı noktası bulur ve bu petrol Türkiye'den akar. Şu anda Yumurtalık'ta 1 milyon 350 bin varil civarında ham petrol birikti, gittikçe de artıyor. Tabi bunlar sonunda sevk edilmek durumundadır. Bunlar depolarda bekleyip çürüyecek petrol değildir. Uzlaşı çıkacağına inanıyorum."

- Kırım'daki referandum

Kırım'daki referanduma da değinen Yıldız, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün esas olduğunu söyledi.

Bölgede yeteri kadar kriz olduğunu ifade eden Yıldız, "Yeni bir krizin eklenmesini bölge açısından son derece mahsurlu görüyorum. Bu konudaki ilgili devletlerin kurumsal hafızası mutlaka bunu çözecektir diye ümit ediyorum" dedi.

- Güneş ve rüzgar enerjisi yatırımları

Bakan Yıldız, "Türkiye'deki güneş enerjisi yatırımları yeterli mi?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Güneş enerjisi, rüzgar, HES ile ilgili teşviklerimizi açıklamıştık. Bununla alakalı yatırım yapanlar, hele hele yerli kaynaklarla yatırım yapanlar belli bir ücret alıyor. Bütün yatırımcılarımızı güneş enerjisine yatırım yapmaya davet ediyorum. Güneş enerjisini geliştirmemiz lazım. Bir sözüm de zaman zaman iyi niyetle, zaman zaman yönlendirmelerle bizim yerli kaynaklarımıza, su kaynaklarımıza, güneşimize, rüzgarımıza karşı tencere tava çalarak yapılan bazı gösteriler var. Gelin, o tencere tavaları enerji tasarrufuyla alakalı hep birlikte çalalım, enerji tasarrufuyla alakalı konuşalım, hep beraber onu geliştirelim. Bizim yerli kaynaklarımız için lütfen tencere tava çalmayın, enerjinizi nerede kullanacağınıza dair bu tavsiyeme de uyun, beraberce bu işi yapalım."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com