Suriye'deki insan hakları ihlalleri

Suriyedeki insan hakları ihlalleri
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, BMGK üyelerine kapalı oturumda brifing verdi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Birleşmiş Milletler (BM), İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, kapalı oturumda BM Güvenlik Konseyi (BMGK) üyelerine brifing verdi.

İnsan Hakları Yüksek Komiseri Pillay, BMGK Dönem Başkanı Nijerya'nın BM Daimi Temsilcisi Joy Ogwu başkanlığında toplanan üye ülkeleri, kapalı danışma toplantısında Suriye, Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC), Mali ve Libya'daki insan hakları konusundaki son durum hakkında bilgilendirdi.

Toplantının ardından gazetecilere açıklamada bulunan Pillay, Suriye'deki iç savaşın taraflarının işlediği insan hakları ihlallerinin belgelenmesi gerektiğine ve Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) getirilmesine vurgu yaptı. Pillay, sorumluluk ve ihlaller açısından, savaşın iki tarafının karşılaştırılamayacağını, Suriye'deki rejim güçlerinin eylemlerinin neden olduğu ihlallerin daha ağır bastığına dikkati çekti. 

Pillay, Suriye'de adalet ve mesuliyetin önemine işaret ederken, ''çatlaklardan atlamaya izin verilmemesi'' gerektiğini ifade etti.

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi ise Pillay'ın konuşmasını Fransa, İngiltere ve ABD'nin ülkesine karşı kampanyanın bir parçası olduğunu ileri sürdü. 

BMGK toplantısındaki brifingde, Pillay'ın Suriye'de rejim ve muhalif gruplar tarafından gerçekleştirilen işkenceyi belgeleyen ve bu hafta sonu tamamlaması gereken raporunda, genç bir kadına, cinsel taciz dahil dişlerinin sökülmesine kadar 3 yıl boyunca yapılan işkence örneğine yer verileceğini açıkladığı öğrenildi. 

Mart ayında Suriye'deki savaş suçlarını soruşturan BM İnsan Hakları Konseyi'nin komisyon raporunda, insan hakları ihlalleriyle ilgili devlette tam dokunulmazlık olduğu ve bunun istismar edildiği belirtildi.

Pillay açıklamasında, savaş ve insanlığa karşı işlenmiş suçların işlendiği ve bu konuda ''yeterli delillerin'' bulunduğunu bildirdi. Pillay, bu suçların işlenmesinde en büyük sorumluluğun Devlet Başkanı Beşar Esad dahil devletin en üst makamlarında olduğunu kaydetti.

Pillay, 2011 yılından beri, UCM'ye Suriye'deki savaş suçları konusunda dava açması konusunda baskı yaparken, BMGK'da veto yetkisi bulunan 5 üyeden, Suriye rejimini koruyan tutum içindeki Çin ve Rusya'nın karşı çıkması nedeniyle, bu konuda bir ilerleme sağlanamıyor.

 
Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com