Suriye'deki kimyasal silahların imha edilmesi

Suriye'deki kimyasal silahların imha edilmesi
Almanya Dışişleri Bakanı Sözcüsü Schaefer:"Çalışmalarda gecikmeler görüyoruz. Suriye topraklarındaki kimyasalsilahların sevkiyatında gecikmelerle ilgili farklı yorumlar var. Suriyeyönetiminin bundan sorumlu olduğuna ilişkin kanıtlar var

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Suriye'deki kimyasal silahların imha edilmesine ilişkin yapılan çalışmalarda gecikmeler olduğunu belirterek, bu konuda farklı yorumlar yapıldığını ancak Suriye yönetiminin bundan sorumlu olduğuna ilişkin kanıtlar bulunduğunu söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Federal Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında Almanya'nın, Suriye'deki kimyasal silahlarının kesin bir şekilde imha edilip, etkisiz hale getirilmesi için uluslararası planın uygulanmasına büyük önem verdiğini belirtti.

Schaefer, "Çalışmalarda gecikmeler görüyoruz. Suriye topraklarındaki kimyasal silahların sevkiyatında gecikmelerle ilgili farklı yorumlar var. Suriye yönetiminin bundan sorumlu olduğuna ilişkin kanıtlar var" ifadesini kullandı.

Şam hükümetine uluslararası hukuki yükümlülüklerini yerine getirmesi için çağrıda bulunduğunu kaydeden Schaefer, kimyasal silahların ülkeden çıkarılması için öngörülen zamanlamaya uyması ve hızlı hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Schaefer ayrıca, Suriye'den çıkarılacak kimyasal silahların Akdeniz'deki bir Amerikan savaş gemisinde etkisiz hale getirilmesinin öngörüldüğünü hatırlatarak, bunun sağlanması için de söz konusu geminin güvenilir bir yerde bulunması gerektiğini belirtti.

ABD savaş gemisini koruma konusunda hangi ülkelerin görev alacağının henüz netleşmediğini bildiren Schaefer, gecikmeden dolayı somut adımların atılamadığını sözlerine ekledi.

Muhabir: Neslihan Dogan
Yayınlayan: Abdurrahman Fatih Tekcan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com