Suriye'deki kimyasal silahların imhasının gecikmesi

Suriye'deki kimyasal silahların imhasının gecikmesi
BM ve KSYÖ Ortak Misyonu Koordinatörü Kaag:"Suriye hükümeti orta vadeli hedeflere uymadı ama 30 Haziran hedefi gecikmeye rağmen başarılabilir"- ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Power:"Anlaşmanın gerçekleştiği ekim ayından bugüne kadar neredeyse hiçbir iler

BM ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) Ortak Misyonu Koordinatörü Sigrid Kaag, Suriye hükümetinden kimyasal maddelerin nakliyesi için daha fazla çaba sarf etmesini istedi.

Kaag, BMGK'ya verdiği brifingin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Suriye hükümeti orta vadeli hedeflere uymadı ama 30 Haziran hedefi gecikmeye rağmen başarılabilir" dedi.

Sürecin devam ettiğini ifade eden Kaag, Suriye hükümetinin kasıtlı olarak süreci yavaşlattığı iddialarına ise katılmadığını belirtti.

Süreçteki gecikmenin güvenlik koşulları gibi rasyonel nedenleri olduğunu kaydeden Kaag, "Suriye hükümetinden açık beklentilerimiz var ve bu beklentiler, çabalar artırılarak karşılanabilir" ifadesini kullandı.

Kaag, Suriye rejiminin kimyasal maddelerin sadece yüzde 4'ünü ülke dışına çıkardığının hatırlatılması üzerine, istatistiki konular ve detaylara ilişkin bilgi veremeyeceğini belirterek Suriye'nin KSYÖ'ye üye olduğunu ve bu silahların imhasının nihai sorumluluğunu taşıdığını vurguladı.

-İnsani yardım taslağı-

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da gazetecilere yaptığı açıklamada, Esed rejimini anlaşmaya uymamakla suçlayarak "Anlaşmanın gerçekleştiği ekim ayından bugüne kadar neredeyse hiçbir ilerleme sağlanamadı" dedi.

Esed rejiminin uluslararası yükümlülüklerini zamanında yerine getirmediğini belirten Power, Esed'in kimyasal silahları ülke dışına göndermek için gerekli araç ve lojistik imkanlarının olduğunu kaydederek "Esed hükümetinin ayak sürümeyi bırakarak kimyasallar için bir nakliye planı oluşturup buna bağlı kalması gerekiyor. Suriye üzerinde etkisi olan bütün üye ülkeler bu konuda rejime baskı yapmalı" diye konuştu.

Power, gazetecilerin, BM Güvenlik Konseyi'ne sunulması beklenen insani yardım karar taslağını sormaları üzerine de "Suriye rejiminin insani yardımın bir seçenek değil, zorunluluk olduğunu anlaması gerekir. Biz, birçok BM üyesi ülke gibi, BMGK'ya gelecek bir insani yardım karar taslağını destekliyoruz ve bu şekilde bir şeylerin başarılabileceğini umuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: Mustafa Keleş
Yayınlayan: H. İbrahim Uyar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com