Suriye'deki olaylarda 51 kişi öldü

Suriye'deki olaylarda 51 kişi öldü
Suriye'de Esed güçlerinin muhaliflerin yoğun olduğu kentlere düzenlediği saldırılar sonucu 51 kişinin öldüğü bildirildi.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SNHR), güvenlik güçlerinin başkent Şam'ın Madamiye, Tedamun, Duma, Haresta, Buveyda ve Seyyide Zeyneb mahallerine tank ve toplarla saldırmasında 22 kişinin yaşamını yitirdiğini, yerleşim yerlerine düşen havan ve top mermileri sonucunda onlarca evin yıkıldığını ve evlerin enkazından çok sayıda yaralının çıkartıldığını kaydetti.

Savaş uçaklarının başkentin Sakba mahallesini bombalaması sonucu bazı evlerin yıkıldığını ve onlarcasının da hasar gördüğünü belirten SNHR, Lazkiye'de 8, Halep'te 7, İdlib ve Hama'da 3'er, Dera, Haseke ve Kuneytra'da 2'şer, Rakka ve Humus'ta birer kişi olmak üzere ülke genelindeki olaylarda 51 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bu arada, saldırıların yoğun olarak düzenlendiği Şam, Hama, Humus, İdlib, Rastan ve Halep'in çevre semtlerinde elektrik kesintisi saatleri bulduğundan dolayı halkın ısınma sorunu yaşadığını söyleyen Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) üyesi Ebu Bera, kış ayının başlaması ile birçok kentte yakacak mazot bulamadıklarını ifade ederek, ''Halk ısınma sorunu yaşıyor, bazı yerlerde halk temel ihtiyaç malzemesi bulmakta sıkıntı yaşıyor'' dedi.

Saldırılarda evleri yıkılanlarla, hasar görenlerin büyük sıkıntılar çektiğini dile getiren Ebu Bera, Humus'un Rastan ilçesinde binlerce ailenin gıda sıkıntısı yaşadığını ve bundan en çok çocuk ve yaşlıların etkilendiğini, ilçede yetersiz beslenmeden dolayı bazı hastalıkların başgösterdiğine de dikkati çekti.

Ebu Bera, İdlib kırsalında Türkiye sınırına yakın yerlerde bazı ailelerin içme suyu dahi bulamadıklarını ve ailelerin günlerce susuz kaldığını sözlerine ekledi. Hava sıcaklığının düşmesinin ardından binlerce insanın barınma sorunu yaşadığını, bazı kentlerde kiraların çok pahalı olması dolayısıyla çok sayıda ailenin parklarda yattığını belirten Ebu Bera, ihtiyaç halindeki Suriye halkına ciddi yardımın yapılmaması durumunda ölümlerin başgöstereceğini ileri sürdü. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com