Suriye'deki savaş suçu belgeleri

Suriyedeki savaş suçu belgeleri
ABD'nin Adana Konsolosu Espinoza:

ADANA (AA) - ABD'nin Adana Konsolosu John L. Espinoza, Suriye'deki savaş suçlarını belgeleyen rapor ve fotoğraflara ilişkin, çatışmalar devam ettiği için bu konuda adaletin kısa zamanda yerine gelmesinin biraz zor olacağını ama gelecekte bu suçları işleyen insanları sorumlu tutmak için çalışacaklarını belirterek "Biliyoruz ki Suriye'deki olayların kaydedilmesine yardımcı olan uluslararası camiada bazı ülkeler var. Kurbanları göstermek önemli, dünyanın bunu görmesi önemli bir olay" dedi.

Espinoza, kentte görev yapan bazı gazetecilerle Adana'daki evinde sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda 17 Aralık'ta gerçekleştirilen İstanbul merkezli operasyon konusunda görüşleri sorulan Espinoza, bu konuyu çok yakından takip ettiğini belirterek, konunun ABD ile ilişkilendirilmesine çok şaşırdıklarını söyledi.

Operasyonla ilgili bazı hikayelerin çarpıtılmış değil, tamamen yanlış olduğunu bildiren Espinoza, "Bazen gazeteciler kelimeleri veya anlamlarını değiştirebilir. Bunun üzerinde toplantılar oldu ve bazı hiç yapılmayan toplantı ve yorumlara referans verdiler, bu bizim için sürpriz oldu. Türkiye'deki iç politikayla ilgili kesinlikle hiçbir rol oynamadık, oynamak da istemiyoruz. Türkiye, istikrarlı ve demokratik, hukukun üstünlüğü olan bir ülke olsun istiyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin Ortadoğu'da çok önemli bir ülke olduğunu dile getiren Espinoza, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin fikirlerine önem veriyoruz. Türkiye'nin bölgede oynayacak çok önemli rolü var. Bu konuda da güçlü bir diyaloğumuzun olması güzel. Türkiye'nin bizim bu kadar iyi müttefikimiz olmasının sebebi, Türk halkıyla bizim aynı değerleri paylaşmamız. Belli bir noktaya gelmek için aynı fikirlere sahip olmayabiliriz ama genel olarak benzer fikirleri paylaşıyoruz. Türkiye gibi bir müttefikimiz olması ve fikirlerimizi paylaşması önemli bir şey. Bu konuları da dürüstçe konuşabilmemiz çok önemli. Eğer bir konuda aynı fikirde değilsek saklamıyoruz, arka odalarda bir şey yapmaya çalışmıyoruz. Tüm pozisyonlarda nerede olduğumuz konusunda açığız."

- Suriye'deki işkence fotoğrafları - 

Espinoza, bir soru üzerine, Esed rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen fotoğrafların Suriye'deki önemli bir hikayeyi anlattığının altını çizdi.

Suriye'de işkenceye maruz kalanların adaleti hak ettiğini dile getiren Espinoza, şunları söyledi:

"Çatışmalar devam ettiği için bu konuyla ilgili adaletin kısa zamanda yerine gelmesi biraz zor olacak ama gelecekte bu suçları işleyen insanları sorumlu tutmak için çalışacağız. Ümidimiz zaman içinde bu savaş suçlarının cezasını bulması. Biliyoruz ki Suriye'deki olayların kaydedilmesine yardımcı olan uluslararası camiada bazı ülkeler var. Kurbanları göstermek önemli, dünyanın bunu görmesi önemli bir olay."

- Suriye'deki iç savaş - 

Espinoza, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bir açıklama yaptığını ve Esed'in görevini bırakmasının kendileri için önemli olduğunu söylediğini de belirtti.

Cenevre Konferansı'ndaki tarafları geçici hükümet konusunda konsantre etmeye çalıştıklarını anlatan Espinoza, "Cenevre görüşmeleri şu anda durdu, başlarsa geçici hükümet konusunda konuşmayı umuyoruz ama Suriye ve Rusya hükümetleri bunu reddediyor" şeklinde konuştu.

"Bu süreçte Esed rejimi daha fazla silah kullanarak kendi insanlarını öldürmeye devam ediyor. Bu yüzden umutluyum, politik bir çözüm bulunacağı konusunda ama Rusya'nın rolü ve artan ölümler konusunda da endişeliyim" diyen Espinoza, BM Güvenlik Konseyi'nden daha fazla insani yardım alınması konusunda Suriye'yi desteklediklerini kaydetti.

Espinoza, Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzeltilmesi konusunda ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını vurgulayarak, bölgedeki istikrar için bunun önemli olduğuna inandıklarını kaydetti.

Türkiye ile ABD arasında süregelen bir diyalogları olduğunu ifade eden Espinoza, Türkiye'nin uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesinde Çinli bir firmayla sözleşme imzalamasıyla ilgili ise şunları söyledi:

"Türklerle bazı taktikler konusunda anlaşamadık ama bu bir sır değil. Silah sistemlerinin Çin'den alınmasıyla ilgili hem biz hem de NATO'daki müttefiklerimiz son derece açık olduk. Bunun müttefikliğimizi nasıl etkileyeceği konusunda gayet açıktık. Biz sürekli iletişimdeyiz, Türkiye'nin iç işlerinde bizi ilgilendiren, bizim için önemli konularda açık olduk. Medya tarafından bize Türkiye ile ilgili bir şey sorulduğu zaman eğer konuyla ilgili fikrimiz varsa gayet şeffafız. Günümüz dünyasında en kolay ve iyi yöntem açık bir diyalog yürütmek. Özellikle arkadaşlarınızla en açık şekilde konuşmak."

Adana'da durdurulan tırlarla ilgili de görüşleri sorulan Espinoza, esprili olarak "Bizim tırlarla ilgili bir işimiz yok. Tırlar benim tırım değil" şeklinde yanıt verdi.

Espinoza, internet düzenlemesiyle ilgili de Türk hükümetinin, yasaları uluslararası standartlarda gerçekleştirme konusunda elinden geleni yapacağına inandığını belirtti.

Türkiye'de ilk defa seçimlere şahit olacağını söyleyen Espinoza sonuçları merakla beklediğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com