"Suriye'deki savaşın sorumlusu Erdoğan'dır"

"Suriye'deki savaşın sorumlusu Erdoğan'dır"
Suriyedeki savaşın ve 100 bin insanın ölümünden Başbakan Erdoğan'ı sorumlu tuttu.
Suriye'deki iç savaşın çözülmesi için toplanan  Cenevre 2 toplantısının açılışı dün İsviçre’nin Montrö kentinde yapıldı. Açılış konuşmasının Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon yaptı. Daha sonra ilk konuşmayı Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim yaptı. Konuşmasında  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin “Beşar Esad’ın geçiş hükümetinde yer alması söz konusu değil” sözlerine yanıt veren Muallim, “Suriyeliler dışında dünya üzerinde kimsenin Devlet Başkanı’na meşruiyet verme ya da alma hakkı yoktur” dedi.
 
Suriye Dışişleri Bakanı, Muhalifleri ve onlara destek verenleri  İsrail ajanı olmakla suçlayarak, başta Türkiye olmak üzere Muhaliflere destek veren ülkelere çok ağır eleştirilerde bulundu. Suriye'deki savaşın sorumlusunun Türkiye ve Başbakan Erdoğan olduğunu söyleyen Velid Muallim konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Komşumuz, ihtiyacımız olduğunda yanımızda olsaydı, Suriye’de olanlar hiç yaşanmazdı. Suriye’nin komşuları ya bizi sırtımızdan bıçakladı, ya da zayıf ve sessiz kaldılar. Suriye’yi yok etmek için uzun yıllardır yapılan planları uygulama emri aldılar. Erdoğan hükümeti olmasa bunların hiçbiri yaşanmazdı. Bu hükümet, kendi topraklarında teröristleri barındırıyor. Onlara, Suriye’ye karşı kullanacakları silah, eğitim veriyor. Ama besledikleri bu teröristlerin bugün kendilerini hedef aldıklarını görüyorlar. Sihirbazın sihri elbet kendine döner.”
 
"MASAYI TERKEDERİZ"
 
Muallim’den sonra söz alan Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmed Carba, Suriye hükümetine iktidarı geçici hükümete bırakma çağrısında bulundu. Muhalif lider, konferans sırasında Esad’ın geçiş hükümetinde yer almasına dair tek kelime bile geçmesi durumunda masayı terk edeceklerini söyledi.
 
DAVUTOĞLU'NDAN SURİYE DIŞİŞLERİ BAKANINA CEVAP
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Muallim’in suçlamalarına karşılık verdi. “Teröristlerin kim olduğunu biliyoruz” diyen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ‘eli kanlı Suriye rejiminin iktidarda kalma meşruiyetini yitirdiğini’ söyledi. Bölge ülkelerindeki 2 milyon sığınmacının durumuna dikkat çekerek, “Evet, topraklarımızda 8 bin Suriyeli terörist (!) çocuk doğdu” dedi. Suriye hükümetinin kendisini savunma tarzını “utanmazlık” diye nitelendiren Davutoğlu, “Tarih onları çok kötü yargılayacak” diye konuştu. Davutoğlu’nun konuşmasının ardından Ban, Suriyeli sığınmacıya kapılarını açtığı için Türkiye’nin “cömertliğine” teşekkür etti. (BCE)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com