Suriye'den büyük gözdağı

Suriye'den büyük gözdağı
Suriye ordusu beş günlük askeri tatbikatını bugün gerçekleştirdiği füze denemeleriyle tamamladı. Öte yandan Rus donanmasına ait 2 savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçerek Akdeniz'e açıldı. Bazı kaynaklara göre gemiler Suriye'nin Tartus Limanı'na gidiyor.
Suriye resmi haber ajansı SANA'nın tatbikatla ilgili haberinde, füzelerin hedeflerini başarıyla vurduğu belirtildi.
 
Açıklamada, "Kahraman askerlerimiz, belirlenen sınırlar içinde herhangi bir düşman hedefi yok etmeye hazır olduklarını gösterdiler" denildi.
 
Nerede gerçekleştirildiği açıklanmayan tatbikatı, geçtiğimiz günlerde Türkiye üzerinden Fransa'ya kaçan Tuğgeneral Menaf Tlas'ın kardeşi Korgeneral Telal Tlas'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda üst düzey komutanın izlediği bildirildi.
 
RUSYA'DAN SURİYE'YE GÜVENCE
 
Bu arada Rusya, Suriye ile daha önce yapılmış olan askeri anlaşmalara sadık kalacağını yineledi. Itar-Tass haber ajansının bildirdiğine göre, Rus Askeri ve Teknik İşbirliği Kurumu Başkan Yardımcısı Viyaçeslav Zirkaln, Suriye ile 2008 yılında yapılan askeri anlaşma şartlarının yerine getirileceğini belirtti.
 
Bu kapsamda Suriye'ye askeri teçhizat teslim etmek üzere yola çıkan ancak sigortası iptal edildiği için Rusya'ya geri dönmek zorunda kalan Rus sevkiyat gemisinin durumuna değinen Zirkaln, “Bu sevkiyatı çıkarlarımıza zarar vermeden ve hiçbir provokasyona yol açmadan nasıl tamamlayacağımıza karar vermeliyiz. Rusya, Suriye ile daha önce imzalanmış askeri anlaşmalardan doğan yükümlülüklerini yerine getirmiştir ve getirmeye devam edecektir. Ancak Suriye ile yeni bir silah anlaşması yapmayı düşünmüyoruz” dedi.
 
Zirkaln, hafta başında yaptığı açıklamada da Suriye'deki durum yatışıncaya kadar bu ülkeyle yeni silah anlaşması yapmayacaklarını belirtmişti.
 
Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Suriye gitmek üzere yola çıkan ancak geri dönmek zorunda kalan Rus gemisinde, 3 modernize edilmiş helikopter ve hava savunma sistemi olduğunu açıklamıştı. (EAK)

Hurriyet.com.tr
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com