Suriye'den garip iddia: "Türk savaşçı yakaladık"

Suriye'den garip iddia: "Türk savaşçı yakaladık"
Suriye Devlet Televizyonu, Hama'daki katliamla ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Amerikan New York Times gazetesi geçtimiz perşembe günü hama yakınlarındaki Tiremse köyünde yaşanan katliamla ilgili çarpıcı iddiaları gündeme getirdi. Suriye Devlet televizyonunun yaptığı habere atıfla hazırlanan habere göre, Tiremse köyü, muhaliflerin yaptığı baskınlar için bir üs olarak kullanılıyordu.

"SAATLERCE ÇATIŞTIK"
Haberde Suriye ordusunun ele geçirdiği iddia edilen 200-300 kadar muhalif arasından Muhammed Satuf adlı bir kişinin sözlerine de yer verildi. Satuf, "saaetlerce köyde çatışma yaşandığını ve yerel muhalif liderlerden birinin çatışmalarda öldüğünü"  söyledi. YouTube'a video yükleme görevi oluğu belirtilen Satuf ayrıca muhaliflerin genelikle hafif silahlar kullandığını belirtti.

TÜRK SAVAŞÇI YAKALANDI İDDİASI
Televizyonun en ilginç iddiası ise ele geçirilen muhalifler arasında bir Türk'ün de bulunduğuydu. Adının Abdülselam Derviş olduğunu belirttiği Türk'ün kimliği de yayınlandı ve ele geçirilen muhalifler arasında Türk ve Libyalılar'ın olduğunu iddia edildi. Televizyonun bir diğer iddiası da Türkiye'den gönderilen silah ve paranın da ele geçirildiği oldu.

MUHALİFLERDEN YALANLAMA
Muhalifler ise, internet bloglarından Suriye televizyonunun bu iddiasını yalanladı. Kartın Türk kimlik kartına benzemediğini belirten muhalifler, ismin de tipik bir Türk ismine benzemediğini vurguladılar.       

Suriye televizyonunda, operasyon sırasında ele geçirildiği iddia edilen silah ve mühimmat da gösterildi. Ele geçirildiği iddia edilen silahlar arasında 54 tabanca, 24 havan topu, 9 roket atar, 25 uydu televizyonu ve 5 bin mermi yer aldı. (BRK)

Habertürk

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com