Suriye'den kaçışa AA ekibi tanıklık etti

Suriyeden kaçışa AA ekibi tanıklık etti
Esed’in saldırısında evin reisini kaybeden 3 kişilik İdlibli Haşar ailesinin hayatta kalmak için yaptığı uzun ve zorlu Türkiye yolculuğuna Anadolu Ajansı ekibi tanıklık etti

HATAY/İDLİB (AA) – ERDAL TÜRKOĞLU - Esed’in saldırısında evin reisini kaybeden Suriyeli ailenin hayatta kalmak için yaptığı uzun ve zorlu Türkiye yolculuğuna Anadolu Ajansı (AA) ekibi tanıklık etti.

Suriye’de 3 yıla yakın süredir devam eden iç savaş şiddetini arttırırken hayatlarını kurtarmaya çalışan milyonlarca Suriyeli de evlerini terk ederek komşu ülkelere sığınıyor. Saldırı ve bombardıman altında köylerini terk eden Suriyeliler tüm varlıklarını geride bırakarak canlarının derdine düşüyor. Suriyelilerin güvenli gördüğü ülkelerin başında yer alan Türkiye, ölümden kaçan yüz binlerce insana ev sahipliği yapıyor.              

Ülkesini terk etmek zorunda kalanlardan biri de İdlibli Haşar ailesi. Yaklaşık 2 ay önce Esed rejiminin köylerine yaptığı saldırıda bombalardan biri evlerine isabet eden talihsiz aile saldırıda baba Muhammed Haşar’ı kaybetti.

Evin reisinin ölmesiyle sıkıntıları daha da katlanan aile çareyi Türkiye'ye kaçmakta buldu.

 

- Bombardımandan "terlik"le kaçış -                

 

Mağdur ailenin Suriye'de bombardıman altında süren tehlikeli yolculuğu, Türkiye sınırında ise, uzun ve meşakkatli bir hale dönüştü. Sınırda uzun süre geçecekleri bir bölge arayan 3 kişilik aile, Suriye'den Türkiye'ye taşımacılık yapan hamallara verecek paraları da olmadığı için yüklerini sırtlanarak, yağan yağmura ve soğuğa aldırış etmeden umut yolculuğuna koyuldu.               

Bu öylesine zorlu bir yolculuktu ki 50 yaşındaki anne, ayağında çorap dahi olmadan, çamur ve çalılık yolları terlikle aşındırdı. 15 yaşındaki genç kız da, umutlarını ve gençliğini sığdırdığı okul çantasıyla, tıpkı hayatı gibi yokuşlu yolları tırmandı.

Sağanak altında saatlerce yürüyen aile sınıra yakın bir bölgede buldukları su birikintisinde temizlenmeye çalıştı. Ailenin, hayatta kalan tek erkeği 26 yaşındaki Hasan için durum daha da zordu. Kendisine emanet, annesi ve kız kardeşinin hayatlarını bir an önce güvene almak için mücadele veren Hasan kimi zaman geride kalan annesini bekledi; kimi zaman da küçük kız kardeşine moral vermeye çalıştı.

Büyük zorlukla tamamladıkları kaçış yolculuklarını Türkiye tarafında bindikleri bir araçla sonlandıran aile umut dolu geleceklerine doğru AA ekibinden uzaklaşarak gözden kayboldu. 
 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com