Suriye'den sonra Ürdün

Suriye'den sonra Ürdün
Suriye'ye komşu ülkelerden Ürdün'de siyasi tansiyon yükseliyor. Kral Abdullah meclisi feshederken, muhalefetteki Müslüman Kardeşler başkent Amman'da gösteri düzenliyor.
Siyasi tansiyonun yükseldiği Ürdün'de Kral Abdullah, 120 sandalyeli meclisi feshederek, erken seçimlerin önünü açtı.
 
Ürdün Kralı Abdullah, seçimlerin yıl sonuna kadar yapılmasını istedi ancak bir tarih vermedi. Ülkede muhalefetin başını çeken Müslüman Kardeşler ise, reform sürecini hazırlandırmak için bugün başkent Amman'da gösteri yapıyor.
 
Katar merkezli El Cezire televizyonunun haberine göre, Amman'da toplanan yüzlerce kişi, siyasi reform talebinde bulunuyor.
Müslüman Kardeşler'in Ürdün'deki kolu İslami Hareket Cephesi tarafından düzenlenen gösteriye 50 bin kişinin katılması bekleniyor.
 
SEÇİME KATILMIYOR 
 
Siyasi ve ekonomik reformlar için bastıran Müslüman Kardeşler, seçim sisteminin değişmesini ve kralın yetkilerinin sınırlandırılmasını talep ediyor.
 
Müslüman Kardeşler, seçim sistemi değişmediği için yapılacak seçimlere katılmama kararı da aldı. Müslüman Kardeşler'in Ürdün'deki kolu İslami Hareket Cephesi 2010 seçimlerine de katılmamıştı.
 
20 AYDIR GÖSTERİLER YAPILIYOR 
 
Arap Baharı sonrası 20 aydır gösterilere sahne olan Ürdün'de ekonomik sorunlar, yolsuzluk iddiaları, internete getirilen sınırlandırma ve Suriye'deki kriz değişim taleplerini körüklüyor.  (EAK)

Ntvmsnbc
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com