Suriyeli askerler hangi antlaşmaya dayanarak Türkiye'deler?

Suriyeli askerler hangi antlaşmaya dayanarak Türkiye'deler?
CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.
CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, "Milletlerarası hukukun meşrû saydığı hallerde savaş hali ilânına ve Türkiye’nin taraf olduğu milletlerarası andlaşmaların veya milletlerarası nezaket kurallarının gerektirdiği haller dışında" TSK'nın başka ülkelere yada başka ülkelerin askerinin Türkiye'de bulunamayacağını belirterek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na "Suriye’li askerler olduğunu iddia ettiğiniz kişiler, Türkiye Cumhuriyeti topraklarında hangi milletlerarası andlaşmalara dayanarak ülkemizdedirler?" diye sordu.
 
Bakan Davutoğlu'nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi veren Akgöl, "Kimi uluslararası ilişkiler uzmanları ve düşünce kuruluşlarınca ülkemizin izlediği dış politikanın da etkisiyle, komşumuz Suriye’de asayişin kısa sürede tesis edilemeyeceği kıymetlendirilmektedir. Suriye’de cereyan eden çatışmaların ve ülkemizin mültecilere yönelik yaklaşımından da etkisiyle uzunca bir süredir ülkemize bir mülteci akını gerçekleşmektedir" diyerek şöyle devam etti:
 
"Gelen mültecilerin birçoğunun mülteci kamplarında kalmadığı, kamplarda kalanların ise yeterli süre dinlendikten ve lojistik eksikliklerini giderdikten sonra ülkelerinde devam eden çatışmalara katılmak üzere tekrar sınırın öbür tarafına geçtiği iddiaları her gün yazılır çizilir olmuştur. Ülkemiz sınırları içerisinde Milletvekillerinin giremediği alanlar oluşturulmuş ve bu kamplarda silahlı askerlerin kaldığı en yetkili ağızlardan ifade edilmiştir.
 
Buna ilişkin olarak; Hatay başta olmak üzere ülkemizin bazı illerinde, Suriye devleti yasaları nezdinde terörist olarak tanımlanan kişiler sanki askermiş gibi ülkemiz içindeki kamplarda barındırılmakta ve artık uluslararası basın yayın kuruluşlarına verdikleri röportajlarda bu kamplarda kaldığını iddia eden şahısların beyanlarıyla, bu kamplarda eğitilmekte, silahlandırılmaktadırlar. Hatay’da milletvekillerimizin giremediği ve hükümetin askeri kamp olarak tanımladığı kamp Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sının 92. maddesinde düzenlenen yabancı askerlerin ülke topraklarında kalmasını düzenleyen hükümlerinin açıkça ihlali anlamını taşımamakta mıdır?"
 
"HANGİ ANTLAŞMA?"
 
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 92. maddesinde "Milletlerarası hukukun meşrû saydığı hallerde savaş hali ilânına ve Türkiye’nin taraf olduğu milletlerarası andlaşmaların veya milletlerarası nezaket kurallarının gerektirdiği haller dışında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesine veya yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunmasına izin verme yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisinindir" ifadesinin bulunduğunu hatırlatan Akgöl, Davutoğlu'na "Bu meyanda Suriye’li askerler olduğunu iddia ettiğiniz kişiler, Türkiye Cumhuriyeti topraklarında hangi milletlerarası andlaşmalara dayanarak ülkemizdedirler? Anayasa’nın 92. maddesinin açıkça ihlal edilip edilmediği hususunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu yöneltti.
 
Akgöl şöyle devam etti:
 
"Bu kamplarda Libya, Mısır, Afganistan gibi ülkelerin vatandaşlarının da bulunduğu ifade edilmektedir. Bu kişilerde mi asker kişilerden sayılmaktadırlar? İç güvenlik sorunları yaşayan bir ülkenin Dışişleri Bakanı olarak Suriye’nin yaşadığı iç güvenlik sorununda isyancılardan yana açıkça tavır almış olmak ilerleyen dönemde uluslararası platformlarda ülkemiz aleyhinde kullanılabilecek argümanlara temel teşkil etmez mi? Benzer problemlerden ötürü, örneğin bir ülkenin ülkemizde faaliyet yürüten terör örgütlerine destek verdiği yönünde, bir başka ülkeyi eleştirmek durumunda kaldığımızda karşımıza bu gün hükümetinizin sergilediği tavrın gelmesi durumunda nasıl bir savunma yapılaması planlanmaktadır?
 
Suriye’de mevcut rejimin değişmesi durumunda ortaya çıkacak tablo ülkemizi nasıl etkileyecektir? Bu konuda bakanlığınız nezdinde hangi projeksiyonlar yapılmıştır?" (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com