Suriyeli iç savaş mağdurlarını Uşak battaniyesi ısıtıyor

Suriyeli iç savaş mağdurlarını Uşak battaniyesi ısıtıyor
Suriye'deki iç savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan milyonlarca Suriyeli'yi Uşak battaniyesi ısıtırıyor

UŞAK (AA) - SONER KILINÇ - Uşak'taki battaniye fabrikaları, Suriye'deki iç savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan milyonlarca Suriyeliyi ısıtmak için tam kapasite çalışıyor. 

Uşak'ta battaniye üretimi yapan bir firmanın yöneticisi Ali Zengi, Türkiye'deki battaniye üretiminin yüzde 95'inin gerçekleştirildiği kentte, 20'ye yakın battaniye fabrikasının bulunduğunu bildirdi. Kentteki fabrikaların günlük ortalama 25 bin üretim gerçekleştirildiğini kaydeden Zengi, özellikle son iki yıldır tam kapasiteyle çalıştıklarını, talep karşısında battaniye yetiştirmekte zorlandıklarını belirtti. 

Zengi, talep artışının başlıca nedeninin, Suriye'deki iç savaşta evlerini terk ederek güvenli bölgelerde yaşamlarını devam ettirmek amacıyla başta Türkiye olmak üzere çevre ülkelere sığınan milyonlarca Suriyeli'nin ihtiyacından kaynaklandığını ifade etti. Bölgede oluşan ihtiyaca yönelik, özellikle destek sağlamaya çalışan yardım kuruluşlarından talep aldıklarını kaydeden Zengi, talepleri karşılamak için tam kapasite üretim yaptıklarını dile getirdi.

Türkiye'nin yanı sıra başka ülkelerden de yardım kuruluşları aracılığıyla battaniyelerinin Suriyeliler'e ulaştığını ifade eden Zengi, "Uşak'ta ki hiç bir firmanın Suriye ile doğrudan ticareti söz konusu değil. Biz yardım kuruluşlarına veriyoruz onlar çevre ülkelere sığınan Suriyeliler'e ya da Suriye içine battaniyeleri ulaştırıyor. Üretilen battaniyelerin neredeyse tamamı bölgeye gidiyor, bu güne kadar bölgeye dolaylı yollardan 10 milyonun üzerinde battaniye gönderildi" dedi.

Suriye'de yaşananların tüm insanların yüreğini dağladığını ve olayların son bulmasını dilediklerini ifade eden Zengi şöyle devam etti:

"Doğal afet ve savaş gibi durumlar, battaniye talebini direkt etkiliyor. Evlerini bırakmak zorunda kalan insanlar, ailelerini, çocuklarını soğuktan, dış etkenlerden korumak için battaniye sarıyor. Suriye'deki olaylar sonrası ilimizdeki büyük fabrikaların tamamı bir kaç ay sonrasına sipariş alabilir duruma geldi. Gece gündüz çalışıp bölgeye battaniye üretiyoruz."

 Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kuvvet ise sektörde faaliyet gösteren firmaların son iki yıldır Suriyeliler için gelen taleplere yetişmeye çalıştığını bildirdi. Kuvvet, "Suriyeli savaş mağdurlarını Uşak battaniyesi ısıtıyor. Uşaklı battaniye üreticileri bölgeden gelen talebi zaman zaman karşılamakta zorlanıyor. Savaşın bitmesi, gözyaşlarının dinmesi tek arzumuz" diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com