Suriyeli kadınlar erken yaşta evlilik ve zorla evliliğe karşı bilgilendiriliyor

Suriyeli kadınlar erken yaşta evlilik ve zorla evliliğe karşı bilgilendiriliyor
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının, Türkiye'ye sığınan Suriyelilere yönelik psiko-sosyal destek çalışmaları kapsamında öncelik, kadın ve çocuklara veriliyor-"Kadınların beklenmeyen sosyal değişiklikler karşısında fiziksel, cinsel veya psikolojik

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Türkiye'ye sığınan Suriyelilere yönelik yürütülen psiko-sosyal destek çalışmaları kapsamında Suriyeli nüfus arasında erken yaşta evlilik ve zorla evliliğin yaygın olduğunun tespit edildiğini belirterek, "Uzmanlar, özellikle Suriyeli kadınlarla yaptıkları görüşmelerde bu konuya dikkat çekiyor, bilgi veriyor ve destek sağlıyorlar" dedi.

Bakan İslam, AA muhabirine, ülkelerindeki çatışmadan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilere verilen psiko-sosyal destek hizmetleriyle ilgili bilgi verdi.

Hizmetlerin, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Mardin, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Adana ve Malatya'da sürdüğünü belirten İslam, çalışmaların il müdürlüklerinin koordinatörlüğünde psikolog, sosyolog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimcilerden oluşan uzman ekip ile diğer kamu kurumlarından gelen personel tarafından yürütüldüğünü kaydetti.

Türkiye'nin Suriyelilere sadece barınma, beslenme ve güvenlik alanında değil sosyal sorunlar konusunda da destek olduğunu dile getiren Bakan İslam, verilen hizmetlerle travma, yas süreci, stres gibi sosyal ve psikolojik sorunların tespit edildiğini ve bunların en aza indirgenmesi için çalışıldığını vurguladı.

-"Eşi, çocuğu Suriye'de savaşa katılan kadınlar tespit ediliyor"

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Suriye'de de savaştan en çok kadın ve çocukların zarar gördüğüne dikkati çeken İslam, çalışmaların ana hedefinde bu grupların yer aldığını söyledi. İslam, yürütülen destek çalışmalarına ilişkin şu bilgileri aktardı:

"Öncelikle çadır ve konteyner kentlerde eşi, çocuğu veya her ikisi birden Suriye'de savaşa katılan kadınlar tespit ediliyor, yapılan bire bir görüşmelerin sonucunda gerekli psikolojik destek sağlanıyor. Eşini kaybeden veya yalnız kadınların toplum baskısı veya rahatsız edici davranışlara maruz kalıp kalmadığı da görüşmelerle belirlenmeye çalışılıyor. Kadınların büyük bir kısmı bu tür olumsuzluklarla karşılaşmadıklarını ifade etmişler. Ancak kamp dışında yaşayan Suriyeli ailelerin ve yalnız kadınların bu tür olumsuzluklar yaşadıkları bilgisi bize ulaşıyor.

Bir de Bakanlığımız, BM Nüfus Fonu ile geçen yıl nisan ayından beri 'Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele ve Müdahale İnsani Yardım Programı'nı yürütüyor. Toplumsal cinsiyete dayalı şiddet konusunda Suriyelilerin farkındalıklarının artırılması ve Suriyelilere hizmet sunan personelin şiddete müdahale konusunda kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla hayata geçirilen proje çerçevesinde, erken yaşta evlilikler ve zorla evliliklerle ilgili bilgi paylaşmak, kadınlar arasında dayanışma inşa etmek ve duygusal becerileri geliştirmek amacıyla toplantılar düzenlendi."

-"Toplumun tüm kesimleri kararlılıkla mücadele etmeli"

Erken yaşta evliliklerin dünyanın her bölgesinde gözlenmekle birlikte özellikle az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde çok daha yaygın ve yoğun olarak yaşandığına vurgu yapan İslam, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Erken yaşta ve zorla evliliklerle toplumun tüm kesimleri kararlılıkla mücadele etmelidir. Toplumun tüm kesimlerine bu konuda görevler düşmektedir. Değişim ve dönüşüm tüm kesimlerin ortak kararlılığı ve mücadelesiyle ancak mümkün olur.

Ülkemizde de bu tür evliliklere karşı toplumun tüm kesimleri ortak bir duruş sergilemelidir. Bilinci artırmak için baskı grupları ile birlikte kamuoyu oluşturulmalıdır. Hem yasama, yürütme, yargı organları ile hem de sivil toplum kuruluşları ve gönüllü kuruluşlarla yapılacak çalışmalar, inanıyorum ki 76 milyon vatandaşımızda karşılık bulacaktır. Ve Türkiye de bu önemli problemden bir an evvel kurtulacaktır."

-Bilgilendirme için Arapça broşür hazırlanıyor

"Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele ve Müdahale İnsani Yardım Programı" kapsamında 395 Suriyeli kadınla Nisan 2013'ten beri 17 toplantı gerçekleştirildiğini dile getiren İslam, pilot kamp seçilen Gaziantep Nizip-1'de kamp personeline yönelik "Yardım Edenlere Yardım" eğitimlerinin de aralık ayında tamamlandığını kaydetti .

Suriyeli kadınlara yönelik eğitimlere devam edilmesinin planlandığını ifade eden İslam, program kapsamında kadına yönelik şiddet, evlilik yaşı, resmi nikah ve kadın haklarıyla ilgili Arapça broşür çalışmasının sürdüğünü dile getirdi.

Bakan İslam, broşürde, yasal evlilik yaşının 18 olduğu, resmi nikahın zorunlu olduğu, evlilik içi tecavüzün, kadına yönelik şiddetin ve aile içi şiddetin suç olduğu, şiddet yaşandığında ya da şiddete tanık olunduğunda ulaşılması gereken başvuru mekanizmalarının neler olduğunun açık ve basit bir dille anlatıldığını aktardı.

-Suriyeli kadın ve erkeklerle psiko-eğitim grupları

"Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet Çalışma Grubu"nun, AFAD, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve BM'nin ilgili kurumlarından temsilcilerin katılımıyla ayda bir toplandığına, Suriyeli nüfus ve kamplarla ilgili son durumu değerlendirdiğine dikkati çeken İslam, "Böylece Suriyeli nüfusa psiko-sosyal destek sağlayan farklı birimler arasında koordinasyon sağlanıyor ve güncel bilgiler paylaşılıyor" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, proje kapsamında pilot kamp olan Nizip'teki çadır kentte, 2014 içinde de Suriyeli kadın ve erkeklerle psiko-eğitim grupları düzenlenmesinin planlandığını, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı uzmanları ve birlikte çalıştıkları Suriyeli gönüllü öğretmenlerle erken yaşta evlilikler ve zorla evlilikler, kadına yönelik şiddet gibi konularda bilgilendirme yapılacağını söyledi.

Muhabir: A. Eda Ünlü Özen
Yayınlayan: Eda Ay

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com