Suriyeli Kürtler özerklik istiyor

Suriyeli Kürtler özerklik istiyor
ABD'li Wall Street Journal gazetesi, Suriyeli Kürtlerin Esad rejimi sonrası özerklik için çalışmalara başladığını yazdı.

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Suriye'de yaşayan 1.7 milyon Kürt'ün, Esad rejimi sonrası için özerklik çalışmalarına başladığını yazdı. Ülkede 500 bin Kürt'ün vatandaşlığı yok
 
ÖRGÜTLENMEYE BAŞLADILAR
 
Suriye'de altı aydır süren rejim karşıtı ayaklanmaya çoğunlukla katılmayan Kürtler, Beşar Esad yönetimine karşı örgütlenmeye başladı. Amerikan gazetesi Wall Street Journal (WSJ), Suriyeli Kürtlerin Esad rejimi sonrası dönemde özerklik elde etmek için çalışacaklarını yazdı. WSJ'ye konuşan Kürt eylemciler, son üç haftadır resmi olmayan 11 Kürt siyasi partisinin protestoları organize eden Yerel Koordinasyon Komiteleri'ndeki Kürt üyeler ile bir araya geldiğini söyledi. Esad sonrası dönemin konuşulduğu görüşmede Kürt partiler, ayrı bir komite kurma ve birkaç hafta içinde konferans düzenleme kararı aldı. Bu komite, geçtiğimiz haftalarda İstanbul'da ilan edilen ve Suriyeli muhalifleri bir araya getiren en büyük organizasyon olan Ulusal Konsey'den bağımsız olacak. WSJ'ye göre, Suriyeli Kürtler, muhaliflerin demokratik bir ülke kurma amacını paylaşsa da bunun sadece Arap halkı kapsayacağını düşünüyor. Kürtler bu nedenle Esad sonrası dönemde özerklik arayışına girecek. Muhaliflerin temmuzda Antalya'da yaptığı kongerede de "Arap devleti" ifadesinin kaldırılması reddedilince, Kürtler zirveyi terk etmişti.
 
Suriye'de yaklaşık 1.7 milyon Kürt yaşıyor. Ancak 500 bin'inin vatandaşlığı bulunmuyor ve bu nedenle okula gidemiyor, seyahat edemiyor, mülk edinemiyorlar. Esad, isyan başladığında tüm Kürtlere vatandaşlık verileceğini söylese de sadece 45 bin'i bunu elde etti.
 
Uçuşa yasak bölge çağrısı
 
Bu arada Suriyeli muhaliflerden ilk defa uluslararası insani müdahale çağrısı geldi. Müslüman Kardeşler, Şam Deklerasyonu gibi muhalif gruplardan oluşan Suriye Devrimi Genel Komisyonu, BM'den uçuşa yasak bölge oluşturulmasını istedi. Ayrıca Muammer Kaddafi'ye gibi, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde Esad ve yönetiminin hakkında insanlığa karşı suçtan soruşturma başlatılmasını talep ettiler. Ancak Time dergisine konuşan ABD'nin Şam Büyükelçisi Robert Ford Suriyelilere, "Yeni bir Libya beklemeyin" diye seslendi. Diğer yandan Ford, önceki gün muhalif liderlerle görüşmek için elçilik binasına gittiğinde Esad yanlılarının domates ve yumurtalı saldırısına uğradı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com