Suriyeli minikler, ruhlarındaki yaralara Türkiye'de merhem buluyor

Suriyeli minikler, ruhlarındaki yaralara Türkiyede merhem buluyor
Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan minik yürekler, taşıyabileceklerinden çok ağır acılara dayanmaya çalışırken diğer yandan geride bıraktıklarının özlemini çekiyor

ANKARA (AA) - YEŞİM SERT KARAASLAN -  "Çocuk olsam yeniden, bir tek düştüğüm için acısa içim ve kalbim çok koştuğum zaman çarpsa sadece" diyor Cemal Süreya. Oysa Suriyeli çocukların yaraları toptan, tüfekten, bombadan; kalplerindeki korku füzeden, yıkımdan savaştan... 

Kan, şiddet, öfke, hırs ve ölüm soluyan savaş, en çok yetim ya da sakat bıraktığı çocuklara zarar veriyor, umutlarını öldürüyor. Sahip oldukları, alıştıkları, bildikleri her şeyi hayalleriyle birlikte ülkelerinde bırakan Suriyeli çocuklar, savaşın ruhlarında açtıkları derin yaraları Türkiye'de sarmaya çalışıyor.

Suriye'de yaşadıklarını AA muhabirine anlatmaya çalışan Muhammed, birkaç ay önce Halep'in bir köyünden Türkiye'ye geldiğini, annesi ve dört kardeşi ile Antakya'da kiralık bir odada yaşadığını söyledi. Babasının, şarapnel parçasıyla başından yaralandığını ve kısmen hafızasını kaybettiğini anlatan Muhammed, "Bizi hatırlamıyor, babam beni tanımıyor. Annem, o yüzden 'babamın Suriye'de kaldığını' söylüyor. İyi olacak, bizi yanına alacakmış. Onu çok özledim" diye konuştu. 

Türkiye'de de Suriye'de de okula gitmediğini ama okumayı çok istediğini vurgulayan Muhammed, ilerde doktor olup, herkese yardım etmenin hayalini kurduğunu anlattı. Muhammed, "Belki burada okuyacağım, annem öyle diyor. Doktor olup, babamı kurtaracağım" dedi.  

Muhammed'in annesi ise savaştan en çok oğlunun etkilendiğini, sürekli ağladığını belirterek, "Oğlum, genelde sessiz kalmayı tercih ediyor. En büyük korkusu uçaklar. Uçak seslerinden çok korkuyor. Uçak sesi duyduğunda bağırmaya başlıyor ve durmadan ağlıyor" ifadesini kullandı.

Annesinin bu sözleri üzerine Muhammed, "Mutluyum, çünkü burada uçak yok. Geceleri rahat yatıyorum" dedi. 

-"Benim bir sürü elbisem vardı" 

Suriyeli 9 yaşındaki Büşra da Halep'ten Türkiye'ye sığınan çocuklardan biri. Savaştan kaçan Büşra, sınırda 4 gün bekledikten sonra Türkiye'ye geçerek, annesi, babası, yedi kardeşi ve amcasıyla Antakya'da tek göz odaya yerleşmiş. Burada kendini güvende hissettiğini ve ailesinin yanında bulunmasından mutlu olduğunu belirten Büşra, "Burada kardeşlerimle parka gidiyoruz, oyun oynuyoruz. Bu, çok ama çok güzel. Orada hiç dışarı çıkamıyorduk" diye konuştu. 

Hemşire olmak istediğini ifade eden Büşra, ülkesine dair en çok evini ve arkadaşlarını özlediğini dile getirdi. Küçük bir kız çocuğunun tüm masumluğuyla "Burada çok az elbisem var, benim bir sürü giysim vardı. Onları getirir misiniz" isteğinde bulunuyor Büşra.

-"En çok füzelerden korktum"

"Sen hiç füze gördün mü" diyerek sözlerine başlayan Büşra'nın 7 yaşındaki kardeşi Mecit ise yaşadıklarını şöyle ifade etti:

"Füzelerin korkunç sesi çıkıyor. En çok füzelerden korkuyorum. Çok gürültü çıkartıyorlardı. Oysa burası güzel ve sessiz. Kardeşlerim ve arkadaşlarımla oyun oynuyoruz sürekli. Annem, 'girin içeri' diye bağırmıyor bize. Hem ağlamıyor artık annem, hep ağlıyordu. Ben çok üzülüyordum."

-"Oyuncaklarımı özledim"

İlkokul ikinci sınıf öğrencisi Halepli 7 yaşındaki Fethiye de en çok matematik dersini sevdiğini ve büyüyünce öğretmen olmak istediğini söyledi. Suriye'deki evlerinin ve eşyalarının çok güzel olduğunu ifade eden Fethiye, artık kendi yatağında yatmak istediğini dile getirdi. 

Evinde birçok oyuncağı olduğunu ve onları özlediğini anlatan Fethiye, "Burada füze ve bombalar yok. Kocaman sesler çıkmıyor. Burada rahatım, evlerin yıkılmasını görmek istemiyorum. Kimsenin evini yıkmasınlar" diyerek sözlerini tamamlıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com