Suriyeli muhalifler parti kurdu

Suriyeli muhalifler parti kurdu
​Suriye'de yaşayan çeşitli etnik grup temsilcileri, "Suriyeliler Birliği Partisi"ni kurarak, genel başkanlığa Suriye'nin eski Bağdat Büyükelçisi Navaf Faris'i seçti

GAZİANTEP (AA) - ​Suriye'de yaşayan çeşitli etnik grup temsilcileri, "Suriyeliler Birliği Partisi"ni kurarak, genel başkanlığına Suriye'nin eski Bağdat Büyükelçisi Navaf Faris'i seçti.

Araplar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (ARAP-DER)  organizasyonunda Suriyeli muhaliflerle çeşitli etnik ve inanç grup temsilcilerinin katılımıyla Gaziantep'teki bir otelde 3 gün süren toplantının ardından kurulan partinin ismi, lideri ve yol haritasını belirlendi.

Faris, düzenlenen basın toplantısında, Suriye'de yapılanları, çocuklara yapılan katliamları, zulümleri, ev yıkımlarını, atılan varil bombalarını ve yaşanan katliamları anlattı.

Hedeflerinin Suriye vatandaşlarından oluşan bir siyasi oluşum kurmak olduğunu vurgulayan Faris, şöyle konuştu:

"Hedefimiz Suriye'deki mazlum halkın yanında durmak, onların hamisi olmak, onları savunmak, onların bütün sıkıntılarıyla, dertleriyle dertlenmek ve Suriye'nin özgürlük mücadelesinden sonraki geleceğiyle ilgili bir siyasi yapı oluşturmak. Biz Suriye'nin her bölümünde her alanında var olacağız ve siyasetimizi oluşturacağız. Hedefimiz Suriye'yi hukuk devleti haline dönüştürmek. Ekonomisini güçlendirip, Suriye'yi yaşanabilir hale getirmek. Sosyal, ekonomik ve siyasi olarak güçlendirmek ve Suriye'yi yeniden imar etmek. Toplantının ana hedefleri budur."

- İran'ın ihaneti

Türk halkına ve hükumetine yaptıklarından dolayı teşekkür eden Faris, Türk halkının Suriyelilerin kalbinde farklı birinin bulunduğunu vurguladı.

Cenevre-2 Konferansı ile Irak Şam İslami Devletine (IŞİD)  grubuna da değinen Faris, her türlü terörist gruplara karşı olduklarını söyledi.

İslamı rahmet dini olarak bildiklerini ifade eden Faris, "Ötekileştirilen her türlü yapıya da karşıyız" dedi.

Cenevre'de Suriye halkına yardım edebilecek her türlü oluşumun yanında olduklarını dile getiren Faris, Suriye halkının haklarını savunan, destekleyen her türlü oluşumu desteklediklerini kaydetti.

Gazetecilerin "Suriye rejimine destek veren İran'la ilgili ne düşünüyorsunuz" sorusu üzerine Faris, "İran'ın kolu Hizbullah, nizamı ve başarısını korumak adına bu işe her türlü müdahil oldu. Fakat İran bu işte zarar edecek ülkedir. Çünkü Suriye halkına ihanet etti" şeklinde konuştu. 

- Hedef Suriye halkını korumak

Suriye'nin eski sayıştay başkanı ve partinin genel sekreteri Mahmut el-Haş Hamad da partinin hedefleri, kuruluş amacı ve yol haritası hakkında bilgi verdi.

Partinin genel sekreterlik, toplantı başkanı ve siyasi grup adı altında oluşturulduğunu belirten Hamad, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bu oluşum, siyasi, sosyal, hukuk, sağlık, eğitim, yardım gibi başlıklardan oluşuyor. Burada bir yol haritası belirledik. Bu oluşum hem içeride hem de dışarıda çalışma yapacak. Sivil toplum örgütleri ve devrimciler bütün Suriye halkını temsil edecek. Her türlü etnik yapılardan ve farklı görüşlerden grupların tek hedefi Esed'in çökmesi ve Özgür Suriye Ordusu'nun desteklenmesi."

Çözüm önerilerinin ve Suriye ile ilgili tüm olumlu toplantıların parti tarafından desteklendiğini ifade eden Hamad, partinin, hedefine ulaşması için ilkelerine bağlı olacağını, tek devlet ve tek Suriye için çalışmalar yapacağını kaydetti.

Partinin hiç bir taksimi kabul etmediğini, demokratik düzeni kurmayı ve sürdürmeyi amaçladığını vurgulayan Hamad, şöyle devam etti:

"Amacımız tüm Suriye'deki sivil toplum örgütlerini, insan haklarını korumak ve evrensel değerlerine sahip çıkmak. Uluslararası insan haklarına göre Suriye'de yaşayan halkların eşit haklara ve eşit şartlara kavuşmalarını sağlamak. Devletin tüm imkanlarını bu konuda harcamak. Suriye halkının refah ve huzuru için eğitim, sağlık ve ekonomik şartlarını yükseltmek. Tüm bu özgürlükleri savunmak için şeffaf bir şekilde çalışmak."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com