Suriyeli muhalifler parti kuruyor

Suriyeli muhalifler parti kuruyor
Suriye'de yaşayan çeşitli etnik grup temsilcileri siyasi parti kurmak amacıyla Gaziantep'te toplantı düzenledi- Suriye'nin eski Bağdat Büyükelçisi Faris: "Suriye'de bulunan farklı etnik yapıları bir çatı altında toplamak ve güçlü bir Suriy

​Suriye'de yaşayan çeşitli etnik grup temsilcileri siyasi parti kurmak amacıyla Gaziantep'te toplantı düzenledi.

Araplar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (ARAP-DER) organizasyonunda Suriyeli muhaliflerle çeşitli etnik ve inanç grup temsilcilerinin katılımıyla bir otelde gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek toplantıda, kurulacak partinin isminin, liderinin ve yol haritasının belirleneceği bildirildi.

Suriye'nin eski Bağdat Büyükelçisi Navaf Faris, AA muhabirine yaptığı açıklamada, siyasi olarak Suriye içerisinde aktif olmaya amaçladıklarını söyledi.

Kendilerini özgürlük mücadelesinden sonrasına hazırladıklarını belirten Faris, "Hedefimiz Suriyeli vatandaşlarımızın her türlü sıkıntılarına deva olmak, şifa bulmak, cevap vermek. Mesela gıda yardımında, siyasi anlamda, manevi açıdan, elimizden ne geliyorsa yardımcı olmak. Ama asıl hedefimiz ise bir siyasi yapı oluşturmak. Ülkemizi himaye etmek ve korumak için güçlü bir altyapı, siyasi oluşumu kurmak" dedi.

Çalışmanın ilk aşamasını, Suriye içerisinde bu işleyişi harekete geçirmek olarak açıklayan Faris, şöyle devam etti:

"Nizam çöktükten sonra bütün siyasi partilerle güçlü bir Suriye oluşturmak. Suriye'de bulunan farklı etnik yapıları bir çatı altında toplamak ve güçlü bir Suriye'nin temellerini atmak için siyasi parti kuruyoruz. Hedefimiz Suriye'deki tüm farklı etnik yapılar. İnançları fark etmeksizin hepsini kuşatacak bir siyasi oluşum. Suriye vatandaşı olan ve kimliği taşıyan herkes eşit bir hak ve hukuka kavuşacaktır. Hukuk ülkesi temeline dayalı bir ülke, bütün herkesin kendisini ifade edebildiği, hakkını alabildiği bir ülke hayal ediyoruz. Ve bunu oluşturmaya çalışacağız. "

Suriye'nin diktatör yönetimlerden bıktığını vurgulayan Faris, mazlum halkın, kendini özgürce ifade edebildiği, hukukun egemen olduğunu özgür bir Suriye'ye kavuşacaklarını kaydetti.

Üç gün sürecek toplantının ardından oluşacak yapıyla Suriye içerisinde çalışmaya başlayacaklarını dile getiren Faris, "Türkiye ve Türk halkına, Suriye halkına kucaklarını açtıkları için teşekkür ederiz. Suriye'nin özgürlük mücadelesinde Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkının yanımızdaki dik duruşlarını asla unutmayacağız" diye konuştu.

Esed'in gitmesinin ardından Suriye halkının en güçlü bağlarının Türk halkı ve hükumetiyle olacağını vurgulayan toplantının sonunda hem oluşturulacak siyasi partinin isminin hem de liderin belirleneceğini sözlerine ekledi.

ARAP-DER Genel Başkanı Şükrü Kırboğa da Suriye'nin farklı mezheplerden ve inançlardan olan kişilerin, Suriye'de bir parti oluşturmak amacıyla buluştuğunu geldiğini söyledi. Kırboğa, toplantının sonunda siyasi partinin lideri, ismi ve yol haritasının çizileceğini tekrarladı.

Suriyeli muhalif general Mehmet Faris de oluşturulacak tüzüğün Suriye'nin en az 10 yıl ilerisini görebilecek şekilde oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Muhabir: Zerin Özdilek
Yayınlayan: Murat Aslan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com