Suriyeli sığınmacılar 11 ile yerleştirilecek

Suriyeli sığınmacılar 11 ile yerleştirilecek
İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı bir genelgeyle Suriyeli sığınmacıların serbest ikamet edebilecekleri iller belirlendi.
İçişleri Bakanlığı, Türkiye’deki Suriyeli mülteci sayısının artması üzerine  Sinop, Samsun, Zonguldak, Manisa, Karabük, Adıyaman, Elazığ, Giresun, Ordu, Trabzon, ve Artvin illerinde geçici konaklama yerleri oluşturulması için Valiliklere genelge gönderdi.

İç savaş nedeniyle Suriye’den Türkiye’ye kaçan sığınmacı sayısı her geçen gün arkarken sayı yaklaşık 200 bin’i aştı. Sayının her geçen gün artması ise yetkilileri sığınmacılar için yeni yer arayışına götürdü. Güneydoğu Anadolu bölgesinde AFAD tarafından Hatay’da 5, Şanlıurfa’da 2, Gaziantep’te 3, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman ve Adana’da olmak üzere 14 çadır kent, Kilis, Şanlıurfa ve Gaziantep’te 1'er olmak üzere toplam 3 adet konteynır kent kuruldu.

Çadır Kent Cevap Veremiyor
 
Bölgenin sığınmacılara yeteri kadar cevap verememesi İçişleri bakanlığını harekete geçirerek Samsun’un da aralarında bulunduğu 11 ilin valiliğine yazı gönderildi. Yazıda yeni sığınmacıların bu illere aktarılacağı ve bunun için illerdeki kamu kurum ve kurumlarınca alt yapı hazırlıklarının yapılması talimatı verildi. Konu ile ilgili Samsun’a ne zamna ve kaç kişilik sığınmacı gurubun geleceği ise henüz belirtilmedi

Belge Samsunda 13 Kuruma Yollandı

Samsun Valiliği'nin ilde bulunan 13 kuruma yolldığı yazıda, Suriye krizi olmak üzere komşu ve çevre ülkelerde yaşanan sıcak gelişmelerden dolayı yakın zamanda Samsun'a yerleştirilmek üzere sığınmacıların geleceğini bu yönde hazırlık yapılması istendi.
 
Valilik, son zamanlarda başta Suriye krizi olmak üzere komşu ve çevre ülkelerde yaşanan sıcak gelişmelerden dolayı iltica- sığınma başvurularında yüksek oranda artış yaşanması nedeniyle Samsun, Sinop, Zonguldak, Manisa, Karabük, Adıyaman, Elazığı, Giresun, Ordu, Trabzon ve Artvin'in sığınmacıların veya sığınma başvuru sahiplerinin serbest ikametlerine izin verilen iller arasına alındığını duyurarak hazırlıklı olunması gerektiğini bildirdi.

Yazının Gönderildiği Kurumlar
 
Yazı, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy imzasıyla; Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İlkadım Belediye Başkanlığı, Canik Belediye Başkanlığı, Atakum Belediye Başkanlığı, Samsun Çalışma Bölge Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İş Kurumu İl Müdürlüğü, İl Mahalli İdareler Müdürlüğü, İl Kaymakanlıkları, Samsun Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı ve Kızılay Samsun Şube Başkanlığı'na gönderildi.
 
Yazının devamında şunlar belirtildi: "Bu sebeple yakın zamanda içerisinde ilimize yerleştirilmek üzere sevk edilecek olan söz konusu yabancılara hayatlarının kendi imkanlarıyla idam ettirene kadar 57 sayılı uygulama talimatı çerçevesinde ayni, nakdi, barınma, iaşe, sağlık, eğitim, beceri ve meslek eğitimi, kültür, sosyal ve psiko- sosyal destekler verilmek üzere kurumlarımızın hazır hale getirilmesi için gerekli çalışmaların tamamlanarak herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini önemle rica ederim." (IUK)

İşte o belge:


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com