Suriyeliler Cenevre görüşmelerinden umutlu

Suriyeliler Cenevre görüşmelerinden umutlu
Türkiye'de yaşayan Suriyeliler, Cenevre-2 Konferansı çerçevesinde yapılacak ikinci tur görüşmelerinde ülkelerinde barışın sağlanacağına inanıyor- Suriyeli Hasan: "Barış sağlansınki bizler de doğduğumuz topraklarımıza, evlerimize geri dönelim"- Suriyel

MÜSLÜM ETGÜ - Türkiye'de yaşayan Suriyeliler, Cenevre-2 Konferansı çerçevesinde yapılacak ikinci tur görüşmelerinin ülkelerinde barışı sağlayacağına inanıyor.

Suriye'deki iç savaşa siyasi bir çözüm bulmayı amaçlayan Cenevre-2 Konferansı çerçevesinde yapılan görüşmelerin ikinci turu başladı. Özellikle Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, taraflar arasındaki görüşmeleri yakından takip ediyor. Yaklaşık 3 yıldır çadır ve konteyner kentlerde yaşayan Suriyeliler, ülkelerinde barışın sağlanacağına olan inançlarını dile getiriyor.

Suriyeli Abdulsamet Hasan, ülkesinde yaşanan iç savaş dolayısıyla evlerinin yıkıldığını, birçok yakının hayatını kaybettiğini söyledi.

Özellikle de çocukların yaşamlarının zor şartlar altında sürdüğüne işaret eden Hasan, Cenevre görüşmelerinden "barış" çıkmasını dilediğini belirterek, "Ülkemize dönmeyi istiyoruz. Cenevre görüşmelerini yakından takip ediyoruz. Neticesinde de güzel bir sonuç çıkacağına inanıyoruz. Tüm ülkeler Esed'le görüşsün. Barış sağlansın ki bizler de doğduğumuz topraklarımıza, evlerimize geri dönelim. Tek isteğimiz bu" dedi.

Muhammet Salih de görüşmelerden ümitli olduklarını ve barışın sağlanacağına inandığını ifade etti.

Ülkelerine dönmek için Cenevre görüşmelerinin tek umutları olduğunu belirten Salih, "Cenevre görüşmelerinden olumlu ya da olumsuz sonuç çıkabilir ancak beklentimiz ve temennimiz barışın sağlanmasıdır. Barış olursa ülkemize döneriz. Çünkü çoluk çocuk perişan haldeyiz" diye konuştu.

- Umutsuz olanlar da var

Suriyeli Abdullah Samet ise Cenevre görüşmelerinde barışın sağlanacağına inanmadığını belirterek, Esed'in ancak güç kullanmak suretiyle yola geleceğine inandığını söyledi.

Esed'in bulunduğu toplantıdan olumlu bir sonuç beklemediğini vurgulayan Samet, "Bütün ülkeler birleşip Esed'i indirmek için güç kullanmadıkça, barışın geleceğine inanmıyorum" diye konuştu.

Muhabir: Müslüm Etgü
Yayınlayan: Veli Gürgah

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com