Suriyeliler için Mobil Koordinasyon Merkezi

Suriyeliler için Mobil Koordinasyon Merkezi
Gaziantep'in İslahiye ilçesinde yaşayan Suriyelileri kayıt altına almak amacıyla tır üzerinde oluşturulan merkez çalışmalarına başladı

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'te yaşayan Suriyelileri kayıt altına almak amacıyla oluşturulan Mobil Koordinasyon Merkezi çalışmalara başladı.

İslahiye Kaymakamı Ünal Çakıcı, tır üzerinde oluşturulan mobil merkezle ilgili yaptığı açıklamada, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin barınma, gıda, ısınma, eğitim, sağlık gibi ihtiyaçlarının karşılanması için değişik illerde geçici barınma merkezleri kurulduğunu anımsattı.

Bunun yanı sıra kamp dışında da Suriyelilerin yaşadığına işaret eden Çakıcı, faaliyete geçen mobil merkez sayesinde kamp dışında yaşayan Suriyelilerin kayıtlarının daha güvenilir hale getirileceğini söyledi.

Mobil merkezde kayıt altına alınan Suriyeli misafirlerin bu sayede birçok sosyal haklardan yararlanacaklarını dile getiren Çakıcı, "Güvenlik açısından da önem taşıyan çalışmaların ardından Suriyeliler, kampta kalanların yararlandığı sağlık ve gıda gibi acil insani ihtiyaçlardan faydalanabilecek" dedi.

Gaziantep İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Sinan Atakan da "Mobil Hareket Merkezi" veya "Mobil Kriz Merkezi" olarak adlandırılan tır sayesinde kent merkezinin yanı sıra köylerde yaşayan Suriyelilerin de kayıt altına alınacağını ifade etti.

Kayıtları yapılanlara Gaziantep'te barındıklarına dair kart verileceğini belirten Atakan, kamplarda barınan Suriyeliler gibi hastanelere gidip tedavi olabileceklerini kaydetti.

Mobil araçların finansmanının Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği tarafından sağlandığına işaret eden Atakan, şöyle konuştu:

"Mobil araçlarımız öncelikle Suriyelilerin yoğun olarak yaşadıkları barınma merkezlerinin bulunduğu il ve ilçelerde görev yapacak. İçinde aynı anda 16 personelin görev yapabileceği şekilde düzenlenen araçlar, olağanüstü durumlarda kriz yönetebilecek. Gaziantep'e gelen iki araçtan birini Nizip ilçesine diğerini ise İslahiye'ye konuşlandırdık. Buradaki çalışmalar bittikten sonra araçları Gaziantep kent merkezine çekeceğiz. Böylelikle sağlıklı bilgi ve verilere kavuşacağız."

Yapılan kayıtlar, anında online olarak merkezden takip edilebileceğini vurgulayan Atakan, mobil araçların ayrıca yaşanabilecek olası afet ve acil durumlarda da koordinasyon merkezi olarak kullanılabileceğini kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com