Suriyeliler'e hangi 7 il yasaklanacak?

Suriyeliler'e hangi 7 il yasaklanacak?
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Suriyeli 100 ailenin, Türkiye’nin muhtelif illerine dağıtılacağı; ancak bu ailelere 7 ilin yasak edileceği iddialarını, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na sordu.
Tanrıkulu, verdiği yazılı soru önergesinde, Türkiye’ye sığınan binlerce Suriye vatandaşının, sınır bölgelerindeki muhtelif kamplarda tutulduğunu belirtti. Bu kampların bazılarında Suriyeli muhalif askerlere eğitim verildiği iddialarını anımsatan Tanrıkulu, “Suriyeli 100 ailenin, Türkiye’nin muhtelif illerine dağıtılacağı; ancak bu ailelere ülkemizdeki 7 ilin yasak edileceği iddiası basına yansımıştır. Basına yansıdığı kadarıyla 100 ailenin Türkiye’nin (7 ili hariç) muhtelif yerlerine yerleştirilme işlemi gayri resmi olarak 27 Ağustos itibariyle başlatıldı” dedi. Suriye ordusundan kaçan subayların barındığı bir kampa basın mensuplarının ve CHP milletvekillerinden oluşan heyetin sokulmadığını vurgulayan Tanrıkulu, Bakan Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:
 
“-Suriyeli 100 ailenin Türkiye’nin muhtelif bölgelerine yerleştirileceği, ancak bu ailelere 7 ilin yasaklanacağı iddiaları doğru mu?
 
-Bu 100 aileye yasaklanacak iller hangileridir?
 
-Türkiye’deki yedi ilin Suriyeli ailelere yasaklanmasının sebebinin, bu illerde Alevi nüfusun yoğunlukta olmasından kaynaklandığı iddiası basına yansımıştır. Bu iddia doğru mu? Doğru değilse, 7 ilin sığınmacılara yasaklanmasının sebebini nasıl izah edeceksiniz? Doğruysa, bu ayrımcı politikanızın kökeninde neler yattığını izah eder misiniz?
 
-Türkiye’ye binlerce ailenin sığındığı bilinmektedir. Neden bu sığınmacı kitlesi içinden sadece 100 aile seçilmiştir? Bu seçim yapılırken hangi kriterler göz önüne alınmıştır? Bu aileler kimlerden oluşmaktadır?
 
-Sınır boyuna yerleştirilen sığınmacılarla yöre halkı arasında çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunları gidermek için ne yapmayı düşünüyorsunuz?
 
-Suriyeli sığınmacılar içinden sadece 100 aileyi seçip ‘kurtarmak’, diğerlerini de sınır boyunda kendi hallerine bırakmak nasıl bir politik hamlenin uzantısıdır?”
 
(NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com