Suriyelilere sınavsız üniversite

Suriyelilere sınavsız üniversite
Suriye’den kaçarak ülkemize sığınan ve devlet tarafından her ihtiyacı karşılanan Suriyelilere bir kıyak daha geldi.

Türk öğrencisinin yıllarca çalışıp zorluklarla kazandığı üniversitelerin kapıları Suriyelilere sınavsız olarak açık artık. 
 
‘Özel öğrenci’ statüsünde eğitim alma hakkı verilen Suriyeli öğrenciler ‘asli öğrenci’ olmaya hak kazandı. Böylece artık diploma da alabilecekler.
Suriyeli mültecilere tanınan üniversite hakkının kapsamı genişledi. Bakanlar Kurulu’nun son toplantısında alınan kararla, geçen yıl YÖK’ün genelgesiyle ‘özel öğrenci’ statüsünde ders görme hakkı kazanan ancak diploma alamayan Suriyeli öğrenciler, 2013-2014 döneminden itibaren üniversitelere asli öğrenci olarak kabul edilecek.
 
BU ÜLKENİN İNSANINA SINAV, MÜLTECİYE RAHAT GEÇİŞ!
 
Böylelikle yabancı öğrenci kontenjanından üniversitelere yerleştirilecek Suriyeliler diploma da alabilecek. Türkiye’de öğrencilerin bir üniversiteye kabul edilmeleri için gereken LGS ve LYS sınavlarından muaf tutulacak mülteci öğrencilerden sadece, önümüzdeki ay yapılacak Türkçe yeterlilik sınavından gerekli puanı almaları şartı aranacak. Akşam'da yer alan habere göre; Resmi Gazete’de bir kaç gün içinde yayınlanması beklenen düzenlemeden faydalanması beklenen Suriyeli öğrenci sayısının, 2 bin 500 ile 3 bin arasında olduğu belirtiliyor. Suriye’de üniversite eğitimi görürken, okulunu yarım bırakarak Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan öğrenciler de ülkelerinde hangi bölümde okuyorlarsa Türkiye’de aynı bölümlere yerleştirilecek. Türkiye’de Suriyeli Mülteciler için kurulan kamplarda da 12’nci sınıfa kadar İlköğretim ve lise eğitimi verilecek.
 
YÖK DE ÇALIŞMA BAŞLATTI
 
Bakanlar Kurulu kararıyla ‘yabancı kontenjanı’ kapsamında Türkiye’deki üniversitelere kabul edilecek olan Suriyeli öğrenciler için, Yükseköğretim Kurumu (YÖK) da çalışma başlattı. YÖK’ün özellikle Güneydoğu Bölgesi ile Adana, Hatay, Mersin gibi illerdeki üniversitelerle ‘kontenjan’ konusunda görüşmeler yaptığı belirtildi. (UGE)
 

Yorumlar
meral Malatya
12 Temmuz 2014 Cumartesi 03:02
03:02
Ama artık yeter biz bu suriyelilerden bıktık hepsi nankör bizim devletimiz onlara kucak açtı onlar devletimize küfür edip savaşı siz çıkardınız diyorlar ne olur güzel vatanımızın yöneticileri bunlara bir çare bulun ama siz her gün onlara kolaylık sağlıyorsunuz ama onlar gerçekten nankörler
188.57.237.208
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com