Suriye'nin bölünmesine karşıyız

Suriye'nin bölünmesine karşıyız
Başbakan Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
Kremlin Sarayı'nda yaklaşık 2,5 saat süren görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Her şeyden önce Suriye'nin istikrarı, bölgenin istikrarı noktasında en ufak bir ihtilafımız yoktur. O konuda aynı şeyi düşünüyoruz. Suriye'nin bölünmesine kesinlikle karşıyız'' dedi.
 
Başbakan Erdoğan, ''Biz diyoruz ki olması gereken, halkın iradesi Suriye'de ne istiyorsa o olsun. Beşşar Esed'den sonrasının kararını Suriye dışında başka ülkeler vermesin'' ifadelerini kullanarak, ''Bu noktada tabii BM Güvenlik Konseyi'ne, özellikle de 5 daimi üyeye çok önemli görev düşüyor'' şeklinde konuştu.
 
Sürecin uzamasının orada Baba Esed'in yaptığı katliamların bir sonucunu getirdiğini dile getiren Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
 
''Türkiye olarak bizim isteğimiz katliamlar dursun, barış Suriye'ye egemen olsun, halkın iradesiyle Suriye huzur bulsun.'' 
 
Belge paylaşımı yok, bilgi paylaşımı var
 
Başbakan Erdoğan, düşürülen Türk jetine ilişkin olarak ise ''Rusya ile paylaştığımız belge yok, ama bilgi noktasında olayların ilk olduğu anda Sayın Başkanla (Rusya Devlet Başkanı Putin) benim telefon görüşmem vardı. Bu telefon görüşmesinde Sayın Başkanın bana aktardığı bilgiler vardı, ben de kendilerine bizim belgelere dayalı bilgileri aktarmıştım. Aramızda bilgi paylaşımı budur'' ifadelerini kullandı.
 
Dayanışma içindeyiz 
 
Başbakan Erdoğan, Rusya-Türkiye ilişkilerinin askeri, siyasi, ekonomik, kültürel, ticari ve birçok alanda her geçen gün ileri düzeylere ulaştığını belirterek, ''Bölgede dayanışma içerisinde olan iki ülkeyiz. Attığımız ortak adımlarla da geleceği, özellikle bölgenin barışına hizmette de taçlandırmak suretiyle sürdürelim istiyoruz'' dedi.
 
Putin: Stratejik ortaklığımız devam edecek
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Rusya'nın Türkiye ile stratejik ortak olarak kalmaya devam edeceğini söyledi. 
 
Suriye krizi konusuna da değinen Putin, Türkiye'nin Cenevre sürecini desteklemesinden dolayı memnuniyet duyduklarını söyledi.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com