Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu Toplantısı sona erdi

Suriyenin Dostları Çekirdek Grubu Toplantısı sona erdi
İngiltere Dışişleri Bakanı Hague:

LONDRA (AA) - İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu toplantısında, Suriye'deki ılımlı muhalefete daha fazla destek verme kararı aldıklarını söyledi.

Hague, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da aralarında bulunduğu 11 ülkenin dışişleri bakanları ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) yetkililerinin katıldığı toplantının sona ermesinin ardından İngiltere Dışişleri Bakanlığında basın toplantısı düzenledi.

Hague, "Londra 11" adlı toplantıda, düzenli bir strateji yoluyla daha fazla adım atılması, ılımlı muhalefete, Suriye Ulusal Koalisyonu'na ve Yüksek Askeri Konsey'e verilen desteğin arttırılmasına oybirliğiyle karar verdiklerini ifade ederek, "Suriye'deki ılımlı muhalefete verilen desteğin arttırılması da dahil, güçlü ve amacı olan bir toplantı yaptık" diye konuştu. Hague, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rejim de dahil, Suriye'de hiçbir taraf için askeri bir kazanım olmayacak. Belki bazıları askeri zafer kazanacağına inanıyor olabilir ancak bu hiçbir taraf için olası değil. İşte bu yüzden, en sonunda siyasi bir çözüm gerekli. Ilımlı muhalefetin mevcut olduğundan ve faaliyette bulunduğundan emin olmak için çabalarımızı hızlandırmak zorundayız. Yoksa Suriyeliler, Esed rejimi ve aşırıcılar arasında seçim yapmakla karşı karşıya kalacak. Suriye'ye insani yardımın ulaşmasına geçit vermesi için rejimi zorlayacak, rejimin açlık ve teslim olma taktiklerini durduracak yeni bir Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararına güçlü destek vereceğiz."

Hague ayrıca, Birleşik Krallık'ın, Suriye'deki muhalefete yardımda bulunmak için ilaveten 30 milyon sterlin yardım göndereceğini kaydederek, ortaklıklarının sağlamlığının tanınması için Suriye Ulusal Koalisyonu'nun Londra'daki temsilcilik düzeyini, misyon statüsüne yükseltme kararı aldıklarını ifade etti.

Ülkesinin diğer ülkelerle, sınır ötesi yardım fonu da dahil, BM'nin Suriye'deki ulaşamadığı alanlara insani yardımlarını arttıracaklarını söyleyen Hague, "Birleşik Krallık, bu tür sınır ötesi operasyonları için 76 milyon sterlin ayırdı. Bu çalışmaları kuvvetlendireceğiz" dedi.

Basın toplantısında, Ukrayna'da bu ay yapılması beklenen devlet başkanlığı seçimlerine yönelik soruyu cevaplandıran Hague, daha fazla yaptırım kararının, Rusya'nın 25 Mayıs'taki seçimlere yönelik eylemlerine bağlı olacağını söyledi.

Hague, "Rusya'nın bu seçimlere yönelik tavrı ve davranışı, bizim daha geniş yaptırım uygulamaya ihtiyacımız olup olmadığını belirleyecek faktör olacaktır" dedi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com