Suriye'nin interneti kesildi!

Suriye'nin interneti kesildi!
Suriye’de, internet sağlayıcı şirketler ve Google yetkililerinin açıklamalarına göre, dün itibariyle Suriye’nin ülke dışıyla internet bağlantısı kesildi.

Dünya genelinde Google’a ait sayfalara yapılan engellemeleri gösteren “Şeffaflık Raporu” sitesine göre, Suriye’den Google servislerine erişim Salı günü saat 3 sıralarında aniden kesildi. Web sitesi ziyaret raporlarına göre, ülkede sonraki dört saat boyunca internete giriş yapılamadı.

Google yetkililerinden Christine Chen, benzer bir durumun 2012 yılının Kasım ayında yine gerçekleştiğini ve ani internet kesintisinin Mısır’daki devrim süreci sırasında da yaşandığını belirtti.

Uzmanlar, Suriye içinden yayın yapan web sitelerinin büyük bir çoğunluğunun erişilemez durumda olduğunu belirtirken internet altyapı hizmetleri firması OpenDNS’den Dan Hubbard, kesintinin internet erişimi sağlayan kabloların zarar görmesi ya da uzun süreli elektrik kesintilerinden de kaynaklanmış olabileceğini ifade etti.

Ülkede daha önce yaşanan kesintilerde, Suriyeli isyancılar ve hükümet, kesinti için birbirlerini suçlamıştı. Suriye hükümeti, ülkedeki internet servis sağlayıcılarını kontrol edebildiği için, ülke çapındaki Internet bağlantılarını kolaylıkla kesebilme gücüne sahip bulunuyor. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com