Suriye'nin kimyasal silahlarının imhası

Suriyenin kimyasal silahlarının imhası
Suriye'den çıkarılmayı bekleyen kimyasal silahların bir bölümünün güvenlik nedeniyle ulaşım sağlanamayan bölgelerde olduğu bildirildi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) ve BM Ortak Misyon Koordinatörü Sigrid Kaag, Suriye'nin toplam kimyasal silah stoklarının ülke dışına çıkarılmak için bekleyen yüzde 8'lik bölümünün güvenlik nedeniyle ulaşım sağlanamayan bölgelerde olduğunu söyledi.

BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK),  bugünkü oturumunda Suriye'nin kimyasal silahlarının imhasına ilişkin alınan karardaki son durumu değerlendirdi. Toplantıda KSYÖ BM Ortak Misyon Koordinatörü Sigrid Kaag, Konsey'e sunum yaptı.

Toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Kaag, Suriye'nin KSYÖ'ye beyan ettiği kimyasal materyallerden yüzde 92'sinin çıkarıldığını ya da ülke içinde imha edildiğini hatırlatarak, çıkarılmak için bekleyen yüzde 8'lik bölümün ise Şam yakınlarında olduğunu ve bazılarının muhaliflerin elindeki bölgelerde bulunduğunu söyledi.

Bu bölgelere ulaşımın çatışmalar nedeniyle şu anda mümkün olmadığını vurgulayan Kaag, burada 5'i birinci, 11'i ikinci öncelikli 16 konteyner kimyasal maddenin ülke dışına çıkarılmayı beklediğini belirtti.

Kaag, güvenlik koşullarının sağlanması halinde transferin bir haftada tamamlanabileceğini dile getirerek, "Kimyasal silahların ülke dışına çıkarılmasında önemli bir mesafe alındı ancak misyonun tamamlanması için son adımların da atılması gerekiyor" dedi.

-"30 Haziran hedefi yakalanabilir"-

Suriye'nin, kimyasal silahların ülkeden çıkarılması için belirlenen 27 Nisan tarihine uymadığını ifade eden Kaag, BMGK'da özellikle muhalif gruplar üzerinde etkisi olan üyelerden kalan kimyasallara ulaşılarak ülkeden güvenli bir şekilde tahliyesi için destek istediğini anlattı.

Hangi bölgelerde hangi grupların etkili olduğuna ilişkin elinde bilgi bulunmadığına değinen Kaag, alandaki durumun günlük olarak değişmesinin tespitleri zorlaştırdığını söyledi.

BMGK kararındaki misyonun tamamlanması için kabul edilen 30 Haziran vadesinin halen gerçekleşebileceğini vurgulayan Kaag, materyallerin imhası için hazırlanan gemilerin, son partinin de ulaşmasını beklediklerini belirtti. 

Kaag, Suriye'de klorin kullanıldığı iddialarına ilişkin de KSYÖ'nün soruşturma yürüttüğüne işaret ederek, görevlilerin halen Şam'da bulunduğunu ve BM'nin de ekibe tam destek verdiğini kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com